Політична криза в Україні: чи очікувати дочасних парламентських виборів

10 лютого 2017, 23:09
Читать новость на русском

В Україні назріває нова політична криза. Чинна коаліція - тріщить по швах. Ті, хто з неї вийшов, від запрошення повернутись назад, озвученого в понеділок БПП, - відмовляються. Каталізатором поглиблення кризи може стати і тема Донбасу та його економічної блокади. То ж усе це вкупі здатне породити нове парламентське протистояння і дочасні парламентські вибори.

Фракції формальної більшості ще вдають мир і дружбу. Але тиждень роботи парламенту засвідчив - прірва між колишніми партнерами тільки збільшується. БПП давно в ручному управлінні з Банкової, Народний фронт конфліктує з Президентом за спроби прибрати з посади міністра внутрішніх справ Авакова. Радикали кістками лягають проти продажу землі, Батьківщині не подобається соціальна підтримка її електорату, а Самопоміч підірвала бомбу Донбасу з торгівлею та окупацією.

Питання в яку коаліцію входити. Та коаліція, яка хоче торгувати на крові? Та коаліція, яка не хоче визначити агресію Росії де-юре?
– задається питанням народний депутат від фракції "Об'єднання "Самопоміч" Лев Підлісецький.

Читайте також: Про найбільшу загрозу на Донбасі та про роботу Верховної Ради, – ґрунтовне інтерв’ю з Сироїд

Здавалося б тема Донбасу мала об'єднати всі державницькі сили в коаліцію. Але відновити довіру між вчорашніми партнерами просто так не вдається.

Ми готові сісти за стіл. Але ми за те, щоб стіл перевірили на чистоту і вивернули кармани. З шулєрами сідати за стіл не можливо,
– заявила народний депутат від фракції "Батьківщина" Олександра Кужель.

Це тому, що парламент використали для посилення президентської вертикалі. Порушення політичного балансу, відсутність противаг і стримувань призвело до її домінування.

Вони хочуть нових повноважень щоб проводити політичні розправи руками прокуратури над своїми політичними опонентами,
– переконаний лідер "радикалів" Олег Ляшко.

При цьому у більшості критично не вистачає голосів для прийняття навіть потрібних їй законів. Тому знову в сесійній залі з'явилися "піаністи". За це нинішня влада нещадно критикувала "папєрєдніков". Тепер ось сама вдосконалює голосування за себе і сусіда.

Читайте також: Депутати масово кнопкодавили сьогодні в Раді: назвали чемпіонів

Парламент щодня стрясають конфлікти, депутати не досиджують навіть першу половину робочого дня і розбігаються у своїх справах.

Читайте також: Фотофакт: Після обіду в Раді залишилось всього 18 депутатів

Криза, яка майорить на видноколі, може загостритися вже навесні. У квітні закінчується річний імунітет уряду Гройсмана. І бажаючих його покусати – хоч відбавляй.

Коли закінчиться умовний імунітет, з середини березня ми вже зможемо бачити ситуацію в парламенті, яка буде направлена на дестабілізацію ситуації і навіть всередині коаліції. Але вона буде направлена не на відставку Гройсмана, швидше за все, а щоб тих чи інших міністрів видернути з уряду і замінити їх на більш лояльних. Наприклад Омеляна,
– зазначив політолог Віктор Таран.

Читайте також: Проект постанови про звільнення Гройсмана раптом зник з сайту Ради

Принаймні "Батьківщина" і "Опозиційний блок" вже відверто говорять про дочасні парламентські вибори. Бо за останніми соціологічними дослідженнями КМІСУ вони суттєво нарощують свій парламентський ресурс. Це дозволить сформувати нову коаліцію і новий уряд вже зі своїми міністрами. А Донбас, торгівля з окупантами, блокування і війна – нікуди не дінуться. Тут без вибору, і надовго.

Читайте також: Чи буде ще одна політична криза і як на це впливає коаліція?