Поліція vs міліція: застосування вогнепальної зброї (Інфографіка)
В інфографіці ми зібрали і порівняли, у яких випадках українські міліціонери та поліцейські можуть використовувати вогнепальну зброю.
На початку липня Верховна Рада прийняла Закон "Про Національну поліцію", всі очікують лише підпису Президента України. Тож українська міліція незабаром перетвориться на поліцію.
Нові патрульні вийшли тільки на вулиці Києва, і поки вони працюють за старими законами. Ми продовжуємо серію інфографікз порівнянням роботи нових та старих правоохоронців. Раніше ми порівнювали причини зупинки автомобілів поліцейськими та ДАЇшниками. Цього разу пропонуємо ознайомитися, в яких умовах вогнепальну зброю можуть застосовувати українські міліціонери та майбутні поліцейські.
Автор інфографіки — Ростислав Абрамець
Умови використання
Міліціонери мають право застосовувати вогнепальну зброю у крайніх випадках і після попередження. Зброю можуть використовувати в таких умовах:
- Для подання сигналу тривоги;
- Для сигналу виклику на допомогу;
- Для знешкодження тварини, яка несе загрозу життю людини чи міліціонера;
- Міліціонер має право оголити або привести у готовність зброю, якщо вважає, що можуть виникнути причини її застосування;
- Міліціонер має право привести зброю у готовність під час затримання злочинця, правопорушника чи під час перевірки документів у підозрілих осіб;
- Якщо особа, яку міліціонер затримує з вогнепальною зброєю в руках, скоротила визначену відстань чи доторкнулась до зброї;
- У районі проведенні Антитерористичної операції.
Читайте також: 10 фактів про нову патрульну службу
А от у поліцейських можливості використання вогнепальної зброї дещо ширші. Крім вище згаданих умов, поліцейський може використовувати зброю ще й у випадку, коли відвернення чи припинення нападу неможливо досягнути іншими засобами.
Крім того, поліцейським дозволять використовувати зброю і без попередження у таких умовах:
- у районах проведення Антитерористичної операції;
- якщо особа, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизилася до нього, скоротивши визначену ним відстань, чи доторкнулася до зброї;
- у випадку збройного нападу, а також у разі раптового нападу із застосуванням бойової техніки, транспортних засобів або інших засобів, що загрожують життю і здоров’ю людей;
- якщо особа, затримана або заарештована за вчинення особливо тяжкого чи тяжкого злочину, втікає із застосуванням транспортного засобу;
- якщо особа чинить збройний опір;
- для припинення спроби заволодіти вогнепальною зброєю.
Правоохоронець під час використання вогнепальної зброї може завдати таку шкоду, яка необхідна та виправдана в цій ситуації. Також правоохоронці повинні надати допомогу постраждалому та повідомити начальству про факт використання зброї.
Заборонено використовувати
І міліціонерам, і поліцейським заборонено використовувати вогнепальну зброю у випадку значного скупчення людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.
Також заборонено використовувати засоби примусу та вогнепальну зброю до жінок з очевидними ознаками вагітності, інвалідів, людей похилого віку та малолітніх. Крім випадків, коли вони беруть участь в груповому нападі, що загрожує життю та здоров'ю людей та правоохоронців, збройному нападі чи чинять збройний опір.
Крім того, в законі про Національну поліцію також зазначено, що поліцейським заборонено застосовувати зброю у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності.
Читайте також: 10 причин для зупинки вашого автомобіля новими поліцейськими