Розслідували торгівлю з Росією: Польща депортувала двох українських журналістів

13 березня 2024, 17:02
Читать новость на русском

Джерело:

"Район.in.ua"

Двоє українських журналістів розслідували перевезення на російсько-польському кордоні. Їх затримали та депортували, забравши техніку.

Інцидент трапився 7 березня у польському місті Бранєво. Мовиться про оператора та журналіста інформаційного агентства "Район.ін.юа". 

Дивіться також За волею Кремля розсипати зерно․ Яка роль Росії у блокуванні кордону польськими фермерами

Що відомо про затримання журналістів у Польщі

Редакція розповіла, що у Польщі затримали двох їхніх працівників:

  • редактора Юрія Конкевича;
  • відеооператора Олександра Пілюка.

Затримання відбулось якраз тоді, коли вони фіксували перетин кордону вантажними потягами та автомобілями між Калінінградською областю Росії та Польщею.

Станом на вечір 9 березня прикордонники привезли журналістів на пункт пропуску Дорогуськ – Ягодин. 

Журналісти мали дослідити тему вантажних перевезень, оцінити вантажопотік і з'ясувати, який транспорт використовується для перетину кордону – польський чи російський. Також, планувалося поспілкуватися з очевидцями та експертами для оцінки масштабів такої торгівлі,
– розповіло видання. 

Проте журналістів орієнтовно о 13:10 7 березня затримали 5 – 6 працівників поліції. Українцям не дозволили зателефонувати консулу, редакції чи родичам. Причин цього вчинку не пояснили. Окрім того, польська поліція:

  • обшукали автомобіль без згоди журналістів;
  • з рюкзака, який був в автомобілі, вилучили редакційний ноутбук, три мікрофони, навушники, обладнання для світла та інші особисті речі.

"Причиною затримання працівники поліції назвали те, що журналісти занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме – російські вагони скрапленого газу", – розповіло інформагентство.

Водночас вони почали оскаржувати депортацію журналістів, яка забороняє їм відвідувати країни Шенгенської зони протягом 5 років. 

"Але ми звертаємося до міжнародних журналістських організацій за підтримкою, адже така реакція польських правоохоронців загрожує свободі слова не тільки щодо українських журналістів. Також ми вимагаємо повернути майно, яке є коштовним й становить матеріальну цінність. Відсутність техніки значною мірою блокує діяльність Інформаційного агентства "Район.ін.юа", – заявив директор Ігор Денисевич.

Редакція звернулась до органів державної влади України та Польщі з проханням належно відреагувати на інцидент. 

Як відреагувала Національна спілка журналістів 

У Національній спілці журналістів України (НСЖУ) пригадали, що це вже другий випадок, коли польські правоохоронці затримують журналістів, які висвітлюють тему торгівлі між Польщею та Білоруссю – Росією.

Адже раніше польські силовики затримали розслідувачів "Української правди" Михайла Ткача та Ярослава Бондаренка.

НСЖУ висловлює свою солідарність із колегами та звертається із закликом втрутитися і захистити права українських журналістів до Асоціації польських журналістів (SDP) та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів,
– сказали у НСЖУ.

Журналісти розповіли, що встигли зафіксувати 

Редактор Юрій Конкевич розповів, що на Півночі Польщі, а саме – на кордоні з російською Калінінградською областю, вони не побачили жодного блокпоста польських фермерів.

Натомість побачили вагони РЖД — "Русской железной дороги"… Поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консула, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та депортувала,
– розповів Юрій Конкевич.

Що розповів журналіст про ситуацію на польсько-російському кордоні: дивіться відео