Президентські рейтинги: чи можна вже зараз сказати, хто переможе на виборах
До виборів ще майже рік, а соціологи не втомлюються публікувати нові й нові президентські рейтинги. Тенденції залишаються незмінні: чинний президент втрачає позиції, натомість опозиція – набирає. Неабияку підтримку мають і "свіженькі" кандидати з шоу-бізу.
Раніше вихідців у другий тур президентських виборів визначали за два роки до них, кажуть політологи.
Читайте також: Розмова Порошенка з Путіним: глава Кремля зробив заяву щодо обміну полоненими
"У 2000-х заздалегідь знали, хто вийде у другий тур", – зазначає політолог Володимир Фесенко.
Зараз же вони навіть за рік не можуть сказати, хто буде у другому турі. Рейтинги постійно змінюються, а ще залежать від того, кого у них включають.
Результати дуже сильно залежать від списку. Якщо список суттєво відрізняється від того, що буде на виборах, то відповідно рейтинги можна розглядати як певний індикатор настрою у суспільстві, а не як прогноз виборів,
– вважає директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.
Зараз же є двоє умовних лідерів – Юлія Тимошенко та Анатолій Гриценко. Інших розмістити у рейтингу доволі важко, зважаючи на статистичну похибку.
Президентський рейтинг виборів-2019
"Порошенко, Бойко, Ляшко, Вакарчук, Рабінович, Зеленський хоч номінально мають різні значення, але відмінність між ними не є статистично значимою", – наголосив Биченко.
Однак, чинний президент, який обіцяв "не програти вибори", може повернути свої позиції, переконані деякі політологи.
Його шанси залежать від того, наскільки вдасться консолідувати провладний табір і наскільки вдалою може бути виборча кампанія,
– вважає Володимир Фесенко.
Фахівці кажуть, що після розчарування темпом змін в країні після Майдану в українців зріс попит на так званих "нових лідерів".
"62% опитаних відповіли, що є потреба в нових лідерах. Наприкінці грудня 2017 року це було 67%, зараз 62%. Тобто це вже постійна потреба в нових лідерах", – зазначила директорка фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна.
Читайте також: Порошенко про заяву G7: "Вдячний за потужний сигнал підтримки України"
Звідси і проекти на центральних телеканалах, і співаки та коміки в списках претендентів на президентське крісло. Соціологи називають тривожну статистику. Вподобання знову поки ще починають ділитись за територіальною ознакою. І хоч екс-регіонали поки не мають значної переваги на Сході України, все ж мають там найбільші цифри.
Там два основних лідери – Юрій Бойко і Вадим Рабінович. І ми, на жаль, бачимо ситуацію, яка була до Революції Гідності,
– сказав Биченко.
Цікаво, що Юлія Тимошенко та Петро Порошенко мають приблизно однакову підтримку у всіх регіонах України. Кажуть, до неї прихильні бідніші виборці, до нього – багатші.