Причина революції в Єгипті - довге правління Мубарака та відсутність змін

23 грудня 2013, 22:29
Читать новость на русском

30 років при владі – багато чи мало? Для Хосні Мубарака цього терміну виявилося цілком достатньо, щоб покерувати Єгиптом так, як йому хотілося, та працевлаштувати на вищі державні посади увесь сімейний клан.

Причини масових безладів, які в кінці-кінців привели до відставки та ув'язнення Хосні Мубарака – стандартні для близькосхідного регіону. В Єгипті довгі роки панувало безробіття, стабільно зростали ціни на продукти, в той час як зарплати не збільшувалися впродовж десятиліть. Молодих єгиптян, які і стали рушійною силою виступів, дратувала неможливість влаштувати своє життя. В молоді просто не було перспективи.

Формальною причиною для виступів стала революція в Тунісі. Єгиптяни вийшли на вулиці, вимагаючи змін в політичному, економічному та соціальному житті країни. Мубарак, на відміну від своїх інших колег-президентів у регіоні, не став довго думати, і одразу ж кинув проти демонстрацій правоохоронців.

Єгипетська революція, попри свою короткотривалість, була найбільш видовищною з-поміж тих, що прокотилися регіоном. Упродовж кількох тижнів Каїр та інші великі єгипетські міста перетворилися на сім кіл дантового пекла.

Повсталий народ невтомно зводив барикади та вступав у сутички з правоохоронцями. В поліцію летіло каміння, коктейлі молотова, палиці пляшки та усякий непотріб. Правоохоронці відповідали сльозогінним газом, палицями, спочатку гумовими кулями, а потім і справжніми набоями. На вулицях палали шини та купи сміття.

Символом опору стала каїрська площа Тахрір. Саме в цьому місці мітингувальники облаштували велетенський табір, і саме тут відбувалися найбільш криваві сутички між правоохоронцями та повсталим народом.

Влада намагалася боротися з повстанцями не лише традиційними засобами, але і блокуванням доступу до соцмереж. Саме через них повсталі координували свої дії. Коли це не допомогло, в Єгипті взагалі відключили інтернет, а у великих містах зник телефонний зв'язок. Але народ не зупинявся.

11 лютого 2011 року стало доленосним для всього Єгипту. Президент Хосні Мубарак оголосив, що йде у відставку. Ера нового фараона, який керував країною довгі 30 років, закінчилася.