Рада розблокувала велику приватизацію
Верховна Рада схвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 4543. Він передбачає розблокування процесів великої приватизації. Крім того, народні депутати прийняли за основу документ про визначення об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації.
Рішення про скасування заборони на проведення аукціонів щодо великої приватизації в період карантину підтримали 257 народних депутатів.
До теми Відновлення великої приватизації: які переваги та недоліки
Велику приватизацію відновили
Проєкт закону пропонує виключити із закону пункт, відповідно до якого тимчасово, на період карантину та обмежувальних заходів через епідемію COVID-19, діє заборона на проведення аукціонів з продажу об'єктів великої приватизації.
У пояснювальній записці йдеться про те, що документ спрямований на забезпечення проведення низки підготовчих, організаційних заходів та заходів, які передують проведенню продажу об'єктів великої приватизації на аукціонах, та проведення самих аукціонів.
Що відомо про блокування процесів приватизації
- На час карантину продаж об'єктів великої приватизації заборонили.
- У грудні 2020 року уряд запропонував Раді розблокувати велику приватизацію у 2021 році. Зокрема, зняти обмеження на продаж низки об'єктів – це 5 теплоелектроцентралей, 3 обленерго, підприємство "Більшовик", Одеський припортовий завод, Об'єднана гірничо-хімічна компанія, "Президент готель".
- Грошима від реалізації держоб'єктів хочуть "наповнити" Держбюджет-2021.
Об'єкти, які не підлягають приватизації
Крім того, нардепи у першому читанні проголосували за перелік об'єктів держвласності, які не підлягають приватизації.
Пропонує затвердити такі переліки:
- перелік акціонерних товариств, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, не може бути меншою ніж 50% + 1 акція та не підлягає приватизації, згідно з додатком 1;
- перелік господарських товариств та об'єднань, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, становить 100%, державних комерційних та казенних підприємств, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 2;
- перелік об'єктів культури та спорту, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 3;
- перелік державних підприємств, що не підлягають приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства, згідно з додатком 4;
- перелік об'єктів лісового господарства, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 5.
Зверніть увагу Чому збиткові держпідприємства приносять прибутки після приватизації: опитування
Які компанії належать до перелічених додатків
- Відповідно до додатку 1, не підлягатимуть приватизації, зокрема, такі підприємства: "Нафтогаз", Державна акціонерна холдингова компанія "Артем", "Укрпошта" та Укрзалізниця.
- Відповідно до додатку 2, не підлягатимуть приватизації, зокрема, такі підприємства: "Енергоатом", "Укргідроенерго", "Укренерго", Оператор ГТС, Чорнобильська АЕС.
- Відповідно до додатку 3, не підлягатимуть приватизації, зокрема, такі об'єкти: ДП "Національний цирк України", ДП "Національний центр Олександра Довженка", Національне видавництво дитячої літератури "Веселка", Національний заповідник "Хортиця", Національний музей Тараса Шевченка.
- Відповідно до додатку 4, не підлягатимуть приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства, зокрема, такі об'єкти: ДП "Рубін", ДП "Харківський завод спеціальних машин", ДП "Львівський бронетанковий завод".
- Відповідно до додатку 5, не підлягатимуть приватизації, зокрема, такі об'єкти лісового господарства: Ялтинський гірсько-лісовий заповідник, Шацький національний природний заповідник.