В Україні хочуть відновити унікальну будівлю: які таємниці вона береже
На Чернігівщині хочуть відновити унікальну історичну пам'ятку – козацьку садибу "Покорщина". Архітектори приїхали до Козельця, аби оцінити стан будівлі та провести спеціальну сесію.
Вже на місці фахівці планують вирішити, як саме відновлювати приміщення. Про це 24 Канал розповідає з посиланням на сюжет ТСН.
Зверніть увагу Був заблокований століттями: у Галицькому замку відкрили вхід до підземелля
Унікальна козацька садиба на Чернігівщині
У селищі Козелець, що в Чернігівській області, є козацька садиба "Покорщина" – найдавніший зі збережених донині садибних комплексів Лівобережної України.
Засновник проєкту "Реальна історія" Акім Галімов та провідні архітектори планують відновити унікальну історичну пам'ятку. Для цього архітектори зі Львова, Києва та Чернігова вже прибули у Козелець.
Станом на грудень 2024 року в будівлі вибиті вікна, дірявий дах, а стіни покриті цвіллю. Маєток більше схожий на будинок з привидами, однак до нього все ще приїжджають туристи та провідні архітектори.
Панський будинок Покорщини з тильної сторони / Фото Alexorgua
Історія "Покровщини" та легенди маєтку
Від будівлі родини останнього гетьмана війська Запорозького Кирила Розумовського з приходом радянської влади залишився тільки каркас.
"Це 18 століття, історія Гетьманщини, шляхетських козацьких племен. Дарагани, потім Галагани також володіли цією пам'яткою, це ще одна козацька еліта", – зазначає Акім Галімов.
Граф, нащадок гетьмана України Кирила Розумовського – Грегор Розумовський – розповідає сімейну легенду. За нею у цій садибі жила дівчинка, яку переховували від російської влади, бо вона була позашлюбною донькою імператриці.
Є історія, що тут виховувалась юна Єлизавета Дараганова, яку потім росіяни перейменували в Тараканову. А була вона донькою Олексія Розумовського від імператриці Єлизавети. Донька батька-українця, вихована в українській родині, яка могла б стати новою імператрицею,
– каже Розумовський.
Панський будинок на території Покорщини потребує реставрації / Фото Olexa Yur
Якими є плани на відновлення маєтку
У планах – відновити ті будівлі, які збереглися. Для цього хочуть залити фундамент, відреставрувати стіни ззовні, а всередині – старовинні двері й кімнати.
Після короткої екскурсії архітектори проводять робочу сесію, чотири команди пропонують свої ідеї, як відновити садибу і зробити. Крім того, студентки з Чернігова створили цифровий вигляд будівлі, якою вона може бути після реставрації.
Ремонт і реставраційні роботи здійснять за гроші благодійників і звичайних українців.
Взимку планують зробити першочерговий ремонт – перекрити дах, щоб не текла вода, закрити дірки в підвалі, аби будівля простояла до весни. Далі команда проєкту планує об'єднати всі ідеї в єдиний план. Його обговорять з архітекторами, істориками та громадою. Після цього почнеться основна реставрація.