Республіка Сербська розпочала процес виходу з державних інститутів Боснії та Герцеговини
Джерело:
"Радіо Свобода"Республіка Сербська хоче вийти з державних інститутів Боснії та Герцеговини. Парламент також має на меті ухвалити розробку нової конституції.
Відповідне рішення парламент ухвалив 10 грудня. Зокрема члени Народної скупщини проголосували за такий курс регіону.
До теми Кримський сценарій: Росія може влаштувати хаос у Боснії і Герцеговині
Республіка Сербська виходить зі складу Боснії й Герцоговини
Республіка Сербська має намір вийти з армії, служб безпеки, податкової та судової систем Боснії та Герцеговини. Також парламент ухвалив декларацію, що:
- закликає до розробки нової конституції;
- стверджує, що всі закони, запроваджені міжнародним Високим представником у Боснії, є "неконституційними".
За це проголосувало 49 осіб, тільки 3 були проти. Проте перед голосуванням опозиція залишила сесію.
Лідер боснійських сербів Мілорад Додік перед голосуванням заявив, що нібито Боснія і Герцеговина рухається у напрямку, " на який вони не погоджувалися під час підписання Дейтонських угод".
Рішення Конституційного суду Боснії та Герцеговини та Суду Боснії та Герцеговини викликають у нас гнів. У нас є почуття, що Боснія та Герцеговина йде у неправильному напрямку. Компетенції Республіки Сербської змінюються одна за одною,
– заявив Додік.
Він також переконаний, що нібито різанини в Сребрениці у 1995 році під час якої силами боснійських сербів вбили 8 тисяч мусульманських чоловіків і хлопчиків "не було". Хоч її Міжнародний кримінальний трибунал у колишній Югославії і Міжнародний суд ООН визнали геноцидом.
Зверніть увагу! Дейтонські угоди уклали у 1995 році за участю міжнародної спільноти та країн-гарантів, зокрема США, Німеччини, Великої Британії, Франції та Росії. Саме вони після Боснійської війни 1992 − 1995 років закріпили основу для подальшого співіснування сербів, хорватів та боснійців у Боснії та Герцеговині.Саме тому лідер опозиційної Сербської демократичної партії Мірко Сарович звинуватив Додіка в тому, що він веде утворення "катастрофічним" шляхом, який може закінчитися війною.
Що цьому передувало
- Додік не перший рік домагається відділення боснійських сербів та приєднання їх до Сербії.
- Влітку 2021 року він активізував діяльність. Це трапилось після того, як призначений Заходом Високий представник запровадив закони, які заборонили заперечувати геноцид, військові злочини та прославляти людей, яких засудили за ці злочини.
- У відповідь на це Захід намагався змінити курс Додіка, знайшовши політичне рішення. Та це не допомогло.
- Додіка підтримує Кремль та Сербія. 2 грудня Мілорад Додік зустрівся з Володимиром Путіним. Речник очільника Кремля завив, що нібито "зустріч була дуже корисна та докладна". Детальніше про ситуацію в державі читайте за посиланням.