Є 2 варіанти: як можна гарантувати безпеку зернового коридору після виходу Росії з угоди
Росія заявила, що не буде продовжувати "зернову угоду", термін дії якої закінчився 17 липня. Утім, є 2 варіанти гарантій безпеки для продовження експорту.
Про них 24 Каналу розповів президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов. Він наголосив на фонді, який спеціально створила Україна.
Дивіться також Генсек НАТО відреагував на відмову Росії від зернової угоди
Варіанти безпеки
Один з варіантів – підтримка турецького військового флоту. Якщо ця країна надасть свої суховантажні судна, то Україна зможе навантажувати зерно і безпечно йти, вважає Горбачьов. Другий варіант – спеціальний фонд, який створила Україна у розмірі 20 мільярдів гривень. Це достатньо велика сума, яка використовуватиметься у разі непередбачуваних ситуацій. Зокрема, пошкодженні корабля.
"Нам більше треба сподіватися на наших військових, які забезпечують нам вільну зону судноплавства. Нагадаю, що Чорне море не належить росіянам. Наші територіальні води, де може бути найбільша небезпека – 12 миль. Якщо наші військові забезпечать там безпечне судноплавство, то, я думаю, ми зможемо вирішити це питання", – додав президент Української зернової асоціації.
Чому Росія вийшла із "зернової угоди": дивитись відео
Своєю чергою, Микола Горбачьов відзначив, що у період з 1 липня 2022 року по 30 червня 2023 року успішно пройшло понад 1000 кораблів.
Сподіваюся, якщо кораблі так підуть, то міжнародні страхові компанії поповнять цей фонд у разі потреби та бізнес знайде рішення яким чином відвантажити зерно. У нас залишається залізниця, автотранспорт, а також можемо використовувати порти Дунаю,
– додав він.
"Зернова угода": останні новини
- Крім створеного фонду та альтернативних шляхів експорту, за постачання продукції у Чорному морі наразі "вступився" Китай. Для нього українська сільгосппродукція на сьогодні важлива і доступна з одеських портів логістично.
- Речник Володимира Зеленського процитував заяву, в якій український президент наголосив, що було дві угоди: Україна, Туреччина, ООН та Росія, Туреччина, ООН. Тому Росія зриває свої домовленості з Генсеком ООН Гуттерішем і з президентом Ердоганом, а не з Україною: "У нас не було ніяких з ними домовленостей".
- Ердоган назвав "зернову угоду" дипломатичним успіхом. Тому він намагатиметься продовжити її дію. Він наголосив, що міністр закордонних справ Туреччини проведе переговори з російською стороною.