Російські шпигуни в Греції: від часів СРСР до сьогодення

9 липня 2015, 16:50
Читать новость на русском

Було б недоречно припустити, що Греція насправді вийде з НАТО та ЄС, бо Афіни отримують значну вигоду від цих партнерств, але зараз саме час, щоб зрозуміти, кому дійсно симпатизує країна.

Враховуючи, що Москва маніпулює на темі спільної православної віри, підкріпленої туманними спогадами про велич давно померлої Візантії, можна зауважити сильні зв'язки між Афінами і Москвою, які зараз активізувалися.

Участь російської розвідки в сучасних грецьких потрясіннях беззаперечна, хоча про це не прийнято казати вголос. Та не можна забувати, що Греція давно є майданчиком для кремлівських шпигунів.

Так, наприклад, під час холодної війни оперативники КДБ працювали у Греції з таким розмахом і з таким ступенем безкарності, яких не допускали ні в одній іншій країні НАТО. І ще тоді радянські шпигуни проникли в Грецьку політику і суспільство дуже глибоко.

При Путіні такі таємні зв'язки були відновлені, і шпигунська російська діяльність у Греції сьогодні ведеться настільки відверто, як не було навіть за радянських часів. А після приходу до влади партії "Syriza" вже наявна кількість російських розвідників, які працюють в Афінах офіційно, під дипломатичним прикриття, лише зросла, вважають західні служби безпеки. Дружні зустрічі між грецькими посадовими особами та представниками СЗР і ГРУ, російської військової розвідки, зафіксовані НАТО, були причиною обговорення і заклопотаності в Брюсселі, Вашингтоні і за його межами.

Та це ще не все, що приховувала ця партія. Міністр оборони Панос Kаменос, незабаром після візиту до Москви восени минулого року, підписав меморандум про взаєморозуміння між Афінським Інститутом геополітичних досліджень і Російським інститутом стратегічних досліджень, відомим як RISI.

Та RISI не звичайний інститут. Його очолював Леонід Решетников, колишній офіцер КДБ, який вийшов у відставку в званні генерал-лейтенанта і був дотичний до Служби зовнішньої розвідки Росії. Офіційно RISI більше не частина СВР, але західні спецслужби, не звертаючи уваги на номінальні зміни, висловили свою підозру.

Це як старі недобрі часи, коли ми не довіряємо грекам, і вони не довіряють нам. Тільки тепер Путін теж у грі.

Час покаже, чи зможе Москва отримати стратегічну вигоду зі штучно створеного хаосу в Греції. Але можна не сумніватися, що уряд "Syriza" та ледь приховані зв'язки з Кремлем, зокрема, з його розвідувальними службами, викликають серйозну печію всередині НАТО і ЄС. Та станом на зараз ситуація для Путіна програшна.

Переклад з "The Daily Beast".