РПЦ мала б мати певний рівень самоповаги, - історик

15 вересня 2013, 01:02
Читать новость на русском

Джерело:

tyzhden.ua

На думку дослідниці російської історії в паризькій Школі вищих студій соціальних наук (EHESS) Юти Шеррер, з приходом Патріарха Кирила чимало парафіян залишають РПЦ, адже її чинний лідер відкрито підтримує російського Президента Путіна.

"РПЦ звикла діяти тільки так, як вимагає держава. Я не кажу, добре це чи погано, лише констатую факт. Під час Другої світової війни Сталін дозволив відновити діяльність РПЦ, обрати Патріарха, і по смерті генералісимуса Хрущов використовував її ієрархів у своїй зовнішній політиці. Після розпаду СРСР виявилося, що досить багато церковних очільників працювали на КГБ, включно з Патріархом Алексієм ІІ. Чого залишається чекати від людей, які нині впроваджують тісний зв’язок із нинішнім російським держапаратом? Як на мене, вони послуговуються цілком звичною для них історичною традицією, і роблять те, чого хоче держава", - гадає науковець.

Читайте також: Патріарх Кирил вірить, що Україна, Росія і Білорусь будуть "однією духовною сім'єю"

Окрім того, на думку Шеррер, РПЦ мала б мати певний рівень самоповаги й "не виконувати всього, до чого її зобов’язує Путін". Президент РФ, вважає вона, використовує православну церкву для внутрішнього ідеологічного впливу, а вона "нічого не робить, щоб бодай частково припинити такий тиск на своїх парафіян".

Також дослідниця додає, що сьогодні церкви сильні своїми традиціями.

"Якби РПЦ не законсервувала своїх за комунізму, вона не пережила б 70 з лишком років цього політичного режиму. Люди потребують традицій, і це цілком зрозуміло мені як історикові, що розглядає минуле та еволюцію", - додала Шеррер.

До слова, юрист Станіслав Батрин зазначив, що через позов до Вищого адміністративного суду можна скасувати накази про присвоєння держнагород патріархам Кирилу та Варфоломію, які їм напередодні вручив Віктор Янукович.