"Рука Вашингтона" на Донбасі: з чим до України приїздив спецпредставник США

28 липня 2017, 12:01
Читать новость на русском

23 липня зону АТО відвідали спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер та посол США в Україні Марі Йованович. Компанію їм склали співробітник Держдепартаменту Лейн Бал, військовий аташе при посольстві США в Україні полковник Пол Шмітт та інші посадові особи.

"Гості ознайомились зі специфікою керування військовими формуваннями під час ведення бойових дій, структурою та організацією військовим управлінням тощо. Українські військові отримали високу оцінку від американських колег", – передає Espresso.tv з посиланням на штаб АТО.

Читайте також: Переговори в Нормандському форматі: чи настане переломний момент?

"Це війна"

Те, що Курт Волкер не побоявся заїхати до прифронтової Авдіївки та Краматорська, робить йому честь. Так само як і ті заяви, котрі зробив представник Держдепу. А вони були цілком гідними поваги. "Я приїхав сюди особисто, щоб ознайомитися з деталями даних подій. Можу сказати – це жахлива трагедія, адже ми знаємо, що Україна квітуча держава. Наше головне завдання – відновити цілісність і суверенітет України", – зазначив Волкер.

Як я зрозумів, це не заморожений конфлікт, а гаряча війна. А ціна небезпечно висока – людські життя,
– додав він.

За словами Волкера, після візиту в Україну він планує провести низку зустрічей з представниками урядів європейських країн, щоб консолідувати позицію щодо ситуації в зоні АТО, повідомляє УНІАН.


23 липня спецпредставник Держдепу США Курт Волкер побував в зоні АТО

І все ж впадати в ейфорію дещо зарано. "Значна частина експертів радить не очікувати різкої зміни політики Заходу щодо конфлікту на Донбасі, і тому радить Україні більшою мірою покладатися на власні зусилля, ніж на позицію нового cпецпредставника США", – зазначає радіо "Свобода".

Наступного дня після відвідин Волкером сходу України відбулися телефонні перемовини представників "нормандської четвірки". Петро Порошенко назвав останні дні липня "одними з найкривавіших у 2017 році", а президент Франції Еммануаль Макрон та канцлер Німеччини Ангела Меркель ще раз наголосили на неприпустимості зазіхань на територіальну цілісність України. У Кремлі ж агресію Москви традиційно назвали "внутрішнім українським конфліктом", – йдеться на сайті "Свободи".

Видання зібрало думки кількох експертів-міжнародників, один з яких – Микола Капітоненко – вважає, що попри ту позитивну роль, яку відіграла заява Волкера про "гарячу війну", "не факт, що це вплине на принципову позицію Німеччини та Франції, яка є усталеною і послідовною. Навіть якщо вони погодяться з оцінками Волкера – це не означатиме, що вони змінять свою позицію: адже ситуація для ЄС є значно простішою, ніж три роки тому. Тобто ситуація наразі їх більш-менш влаштовує, але вона не повинна влаштовувати Україну". Микола Капітоненко звернув увагу і на те, що Макрон називає конфлікт на Донбасі "українською кризою". Цей термін є усталеним у ЄС, і він не зміниться доти, доки Україна сама в юридичній площині не визначиться з тим, що Росія веде неоголошену війну проти неї, наголошує експерт.


"Це жахлива трагедія, адже ми знаємо, що Україна квітуча держава". Такою американський чиновник побачив Авдіївку

"Радіо "Свобода" наводить також коментар колишнього міністра закордонних справ України Володимира Огризка.

Зусилля нового спецпредставника США можуть дати позитив, але за двох обставин. Перша: якщо він донесе своє особисте враження до західних партнерів про те, що це – не "заморожений конфлікт", як дехто з них собі вигадав. А друга обставина – якщо завдяки його зусиллям, завдяки інформації, яку ми надаємо, завдяки їхнім власним джерелам все-таки відбудеться зміна позиції наших західних партнерів, і в підсумку вона стане жорсткішою щодо Росії,
– говорить екс-міністр.

Те, що Волкер назвав події на сході війною, є радше спробою більше сподобатися Україні, аніж донести правду на Захід, вважає політолог Руслан Бортник, котрого цитує "Комсомольська правда". "Це повторення фрази, якою користується українське керівництво і антиросійська частина американського істеблішменту. Але цю фразу офіційно практично не застосовує Трамп і Держдеп, а якщо іноді й застосовує, то потім їх же дезавуює. Ця фраза більше звернена до Києва", – каже він.

"Важливо, щоб держсекретар США Рекс Тіллерсон взяв висновки Волкера до відома і почав їх використовувати в переговорах з Росією. Не думаю, що висновки Волкера сильно подіють власне на Трампа, у якого своє ставлення до Росії. Але якщо в Держдепі пропозиції Волкера будуть взяті до відома, то це все-таки буде впливати на позицію Трампа", – говорить на сторінках "КП" голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Читайте також: Після візиту на Донбас у Держдепі по-іншому заговорили про надання Україні зброї

Завдання Волкера зараз – "знайти стратегічне рішення того, як можна створити для Росії ситуацію, при якій цей конфлікт між Україною і Росією буде для неї головним болем, не залишатиме її весь час", – зауважила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, чиї слова наводить rbc.ua. І для нього це досить непроста робота, додає чиновниця.

"В Україні російських танків більше, ніж є у всіх країн Західної Європи"

Чи не найголовніший месидж, з яким Волкер прибув до України, полягає у тому, що теперішня влада США, за його словами, обговорює можливість надання Україні зброї. На його думку, тези про те, що виділення Україні військового устаткування "спровокує" державу-агресора, – неправильні, зазначив Волкер.

"По-перше, Росія вже зараз знаходиться в Україні з усім своїм важким озброєнням. Там нині більше російських танків, ніж є у всіх країн Західної Європи, разом узятих. Це дуже і дуже великий військовий контингент. Ще більший контингент зосереджений на території Росії біля кордонів України. У Росії є повне право це робити, це її територія, вони можуть розміщувати там стільки військових, скільки хочуть. Так що це рішення ніяк не "спровокує" Росію зробити щось, чого вони ще не зробили . І це ніяк не може змінити баланс сил", – сказав він в інтерв’ю каналу "Настоящее время".

Читайте також: Росія має не найбільшу кількість танків у світі, Україна – п'ята в Європі

За словами Волкера, попередня адміністрація президента Барака Обами не схвалила поставки зброї українській владі, незважаючи на те, що це зробили обидві палати Конгресу. Однак нова адміністрація Трампа, за його твердженням, "переглядає" це рішення і може дати Україні можливість захищати себе.

Якщо ми приймемо таке рішення, це дасть можливість Україні захистити себе в тому випадку, якщо Росія зробить подальші кроки на українській території, – сказав Волкер. – Росія говорить, що не робить "нічого такого" і не збирається цього робити. Якщо це так – поставка захисних озброєнь тоді не несе ні для кого жодного ризику.

Водночас представник Держдепу додав: "Я не беруся передбачити долю цього рішення (щодо постачання зброї), це питання для подальшого обговорення і ухвалення", – наводить слова Волкера online.ua.


"Росія вже зараз знаходиться в Україні з усім своїм важким озброєнням", – каже Волкер

А відповідаючи на питання про те, що можна зробити в ситуації з анексованим Кримом, він зазначив, що Крим "нічим не відрізняється від Донбасу", оскільки це територія, яка також зазнала вторгнення і окупації. А це "просто неприйнятно. Не можна просто приходити і забирати землі інших народів. І не може бути ніякого визнання, ніякої законності для жодного з цих кроків Росії – ні на сході України, ні в Криму", – цитує політика depo.ua.

Між тим не зайве поставити питання, а як власне ставляться в Білому домі до тих авансів, котрі в Україні роздав Волкер? Один з американських експертів вважає, що – позитивно. Сам факт призначення посланцем США щодо врегулювання російсько-українського конфлікту Курта Волкера вже говорить про те, що адміністрація Трампа серйозно ставиться до України. Таку думку висловив професор Школи Роджерса в університеті Рейрсона Даян Френсіс, пише Atlantic Council.

Ще одним доказом того, що Держдепартамент США зайняв жорстку позицію щодо Росії, стала заява прес-секретаря відомства Хізер Нойерт про підтримку Росією бойовиків на Донбасі.

Ми переконані, що так звані бойовики на Донбасі користуються підтримкою Росії, фінансуються Росією, і вони відповідальні за смерті українців,
– сказала вона.

На думку Atlantic Council, в США серйозно вирішили припинити конфлікт на Донбасі.

Читайте також: Конкретні дії з боку Заходу гальмуються, – експерт про ескалацію на Донбасі

Однак "справу ускладнюють дві обставини: розбіжності в адміністрації Трампа і розбіжність позицій США і Західної Європи (особливо Франції та Німеччини). Перші можна було спостерігати у вівторок, коли після виступу Волкера Трамп звинуватив Україну в підтримці Гілларі Клінтон на виборах", – нагадує про скандал, фігурантом котрого стала Україна, польське видання Wirtualna Polska.

"У свою чергу, суперечки між союзниками по НАТО можна було спостерігати з самого початку війни на Україні. Такі країни, як Франція та Німеччина, побоюються, що рішення про постачання озброєнь призведе до ескалації конфлікту. До цього додається ще одна спірна тема: новий пакет антиросійських санкцій, який готує американський Конгрес. У перспективі вони можуть завдати удару по європейським компаніям, які беруть участь в проекті "Північний потік – 2", додає WP.

Однак повертаємося до адміністрації Трампа. Твердження президента США про начебто втручання України в американські вибори 2016 року з метою посприяти перемозі кандидата від Демократичної партії Гілларі Клінтон є поверхневим, зазначає The Washington Post в рубриці "Fact Checker".

Читайте також: Заява Трампа про втручання України у вибори США: експерт назвав можливі наслідки

"Трамп кожен день прокидається десь о четвертій ранку і пише з десяток твітів. В Америці до цього ставляться вже з гумором. Тому ситуація з його звинуваченнями на адресу України не повинна завдати Києву ніяких іміджевих і репутаційних втрат", – підхоплює роздуми The Washington Post російський політолог Андрій Піонтковський.

Конгрес США налаштований дуже проукраїнськи. І не тільки Конгрес. До Києва вже прилітав призначений Трампом спеціальний представник США з питань України – Курт Волкер. І всі вже переконалися, що це – більший проукраїнський яструб, ніж ми з вами. Наше щастя, що не дивлячись на любов Трампа до Путіна і його постійні спроби зробити главі РФ щось приємне, він просто безграмотна в усіх питаннях людина, яка не розбирається в оточуючих. Тому Меттісу і МакМастеру вдалося запропонувати Волкера на цю посаду,
стверджує Піонтковський у своїй колонці на "Новом времени".


Трамп – людина "безграмотна", вважає Андрій Піонтковський. Тому він навіть не зрозумів, якого "яструба" в особі Волкера призначив на Донбас

Таким чином, є надія на те, що зусилля Курта Волкера не будуть марними, а всі його роздуми, висновки та пропозиції знайдуть уважних слухачів та ретельних виконавців. Такі сподівання підкріплені вельми позитивними новинами з Вашингтону: у вівторок, 25 липня, палата представників Конгресу США проголосувала за законопроект, що передбачає введення нових санкцій відносно Росії, Ірану і Північної Кореї. Тепер документ має надійти на розгляд Сенату, а потім на підпис президенту.

Представники російської Держдуми вже зауважили, що за таких умов "можливості дипломатичних маневрів для розв'язки гордієвого вузла в діалозі "РФ – США" знижуються до вкрай незначного рівня", передає "Лента.Ру".

Але це, погодьмося, вже не наші проблеми.

Читайте також: Росія не ризикне провести масштабну інтервенцію в Україні, – експерт