Самостійний похід у гори: що треба знати

16 вересня 2016, 20:01
Читать новость на русском

Гори багатьох ваблять своєю унікальною красою і непройденими стежками, але не кожен наважується самостійно податись у таку мандрівку. Так, це може бути складно і небезпечно. Але якщо маєш підготовку за плечима — то все можливо!

Сучасна туристична інфраструктура в Україні пропонує багато екскурсійно-туристичних можливостей для походу в гори. Передбачає розвідані маршрути, підготованих гідів і … плату за свої послуги. Але організувати сходження в гори власними силами можна. Як — читайте далі.

Куди піднятись в Україні

Не Говерлою єдиною! В Україні всього шість вершин-двотисячників: Говерла, Піп-Іван Чорногірський, Бребенескул, Гутин Томнатик, Ребра, Петрос. Усі вони — на одному гірському масиві — Чорногорі. Є ще гора Менчул, якій до двотисячної відмітки не вистачило лише 2 метрів, її висота — 1 998 метрів над рівнем моря.

На Говерлу радять ходити з турбази “Заросляк”: виходити на хребет в районі Пожижевської/Брескула, та хребтом доходити до вершини Говерли.

Піп-Іван лежить на початку Чорногірського хребта: ним зазвичай починають або завершують проходження Чорногори. Це також хороший маршрут для одно- чи дводенного переходу.

Фото: Володимир Мартинюк

Бребенескул лежить між вершинами Менчул та Ребра. Під вершиною розташоване найвище озеро Карпат з такою ж назвою. Це не найпопулярніша вершина для сходження.

Фото: Руслан Романюк

Сходження на Гутин Томнатик також приведе вас до озера Бребенескул, навіть швидше, ніж однойменна гора, бо Гутин до нього ближче. Основна хребтова стежка Чорногори оминає цю вершину. Але якщо зробити гак у 1,5 км, то можна піднятись на Томнатик.

Фото: yAnTar

Ребра — це середина Чорногор. На півдні ця вершина полога, вкрита травостоєм, а на півночі там круті скелясті урвища. Піднятися на Ребра можна урочищем Гаджина, а спуститись до гори Шпиці.

Фото: Любомир Тригубишин

Петрос вважається однією з найнебезпечніших у погану погоду — тут страшенної сили вітер (такий, що одного разу закрутив штопором встановлений там кований хрест з товстого металевого прута). Межує з Говерлою, з якою розділена глибокою сідловиною. На Петрос зручно підніматися з Лазещини, а спуститись — у Кваси. Подолати таким чином шлях можна за 1-2 дні.

Фото: Петро Ярміш

З Менчулу починається хребет Розшибеник. Схили Менчула пологі, підійматись на нього легше, ніж на інші двотисячники. Хребтова стежка веде на Менчул, але можна цю вершину оминути і йти на Бребенескул та нижчу Дземброню.

Як вибрати час

На Говерлу, приміром, з 1 жовтня до 1 травня дозволяють підніматися лише альпіністам та гірським туристам. Власне, на інші вершини також ліпше взимку без відповідної підготовки і спорядження не підійматись. З травня по жовтень підйом може ускладнити погана погода. Але, як свідчать ті, хто підіймався в дощ — це теж можливо. Найбільш сонячна погода — у липні-серпні.

Які речі брати

Рюкзак – скласти речі і щоб руки були вільні, і дощовик – погода в горах може бути непередбачувана.

Документи (паспорт чи водійське посвідчення). Це якщо проходитимете КПП на Говерлу, наприклад, бо це заповідна територія.

Їжа. Залежить від того, на скільки днів плануєте затриматись. Для одноденного переходу добре мати перекус – горішки, фрукти, печиво тощо. А також – щось трохи солідніше, на кшталт бутербродів і термосу з чаєм/кавою. Також мінімум півлітра води на одну особу не завадить.

Якщо ж плануєте кілька ночівок, варто взяти більше провіанту.

Аптечка. Мінімальний набір "першої допомоги": перекис, бинти, вата, йод, знеболююче, жарознижуюче, "шлунково-кишкові" та "сердечні" ліки.

Одяг. Щось міцне і не надто вартісне. Обов'язково теплі речі – светр, штани, шарф. Взуття краще обрати надійне і міцне, а не красиве. В ідеалі – спеціальні трекінгові черевики.

Дерев’яні палки. Хоч це і викликає посмішку, але вони значно полегшують шлях у горах. Як не знайдете хороших у лісі – можете купити. Так, їх там продають (не у лісі, а у спеціальних місцях на початку сходження).

Фотоапарат, камера – якщо йдете у похід по враження, варто їх задокументувати. Всі ж пам’ятають про неймовірної краси гірські краєвиди?

Намет, спальники – якщо збираєтесь заночувати в горах.

Як доїхати

Спершу треба доїхати у Івано-Франківськ. Звідти – маршрутками або поїздом до потрібного села. Початок маршруту до власне гори – в залежності від того, яку вершину ви збираєтесь долати. Дістатися до Говерли можна з сіл Верховина, Яремче або Ворохта (найближче). Село Дземброня – старт до всього Чорногірського хребта. З села Шибене (або Явірник) через КПП (де теж знадобляться документи) можна дістатись до гори Піп Іван. До власне початку сходження – або наймайте автівку, або ловіть попутки (вони там є), або йдіть пішки – це плюс-мінус 20 кілометрів, а отже – десь 3-4 години ходьби.

Але зауважте – ми даємо лише точки мандрівки. Ваш індивідуальний маршрут варто прописати заздалегідь, в залежності від того, куди і на скільки плануєте мандрувати.

Вартість мандрівки

По-перше – проїзд. Наприклад, з Києва: поїзд до Івано-Франківська – 122 гривні плацкарт, 200 – купе. Маршрутки до сіл – близько 25 гривень, до Ворохти, 15 – до Яремче. Зі Львова до Ворохти на маршрутці – 120-125 гривень. До Ворохти і Яремчого можна доїхати також поїздом Івано-Франківськ-Рахів. Квитки – 11 і 10 гривень відповідно.

При підйомі на Говерлу з турбази "Заросляк" на КПП попросять 20 гривень з людини.

Їжа – в залежності від кількості людей. Бутерброди, горішки, чай/кава, печиво тощо – обійдуться приблизно у 100-150 гривень на двох (це "меню" – тільки на час сходження на гору!).

Якщо не маєте своїх намету і спальника – можна позичити у друзів/знайомих, або взяти напрокат. Палатка 2+ обійдеться у від 100 гривень за вікенд. Спальник – від 70 гривень за вихідні. До слова, можна орендувати і рюкзак – 20- або 50-літровий обійдеться у 75-130 гривень за два дні.

І наостанок – не забувайте, що Карпати це наше національне багатство! Не нівечте і не засмічуйте його!

Читайте також: Топ-5 ідей для осіннього відпочинку в Україні