Самоуправство Нацкомісії у сфері енергетики розорює облгази

18 грудня 2015, 10:20
Читать новость на русском

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) в обхід постанови Кабінету міністрів самовільно перерозподіляє кошти за абонентську оплату газу, не рахуючись з потребами газорозподільних компаній.

Як результат, компанії зазнають величезних збитків. Цією ситуацією вже зацікавилися в Європі, що може поставити під сумнів отримання Україною нових траншів. Про це пише портал журналістських розслідувань CorruptUA.

"Гроші, отримані від населення за використаний газ, практично не контролюються постачальниками. Тому що існує певний алгоритм розподілу суми всіх платежів населення за блакитне паливо, отриманих за кожний календарний місяць. Алгоритм стверджує регулятор — НКРЕКУ. Учасники ринку переконують, що на практиці алгоритм їм спускають "згори" не отримавши від компанії вихідної інформації по абонентській платі", — йдеться у статті "Що гальмує газову реформу в Україні".

Відповідно до джерела, НКРЕКУ перерозподіляє кошти таким чином, що левову частку коштів отримує НАК "Нафтогаз", при цьому постачальникам і розподільникам дістається менше 1%, що ставить їх на межу виживання. Директор "Європейського Енергетичного Співтовариства" Янез Копач в офіційному листі до голові НКРЕКУ Дмитру Вовку висловив заклопотаність і попросив пояснити правову обґрунтованість введення алгоритму розподілу коштів на газовому ринку.

На запит журналістів CorruptUA, керівник комісії Дмитро Вовк не пояснив на основі яких юридичних норм регулятор самостійно розпоряджається грошима споживачів.

Більше того, НКРЕКУ постійно знижує норми споживання газу, а газорозподільні компанії не можуть проконтролювати не тільки реальне споживання газу населенням, але не завжди навіть кількість газу, який зайшов у газорозподільні мережі від "Нафтогазу" — адже лічильники стоять тільки на магістральних газопроводах і підземних сховищах , а до них облгази доступу не мають. В результаті відсутності можливості обліку реального споживання, занижених "віртуальних" норм споживання, відмов споживачів встановлювати лічильники навіть за рахунок облгазів, компанії-газорозподільники несуть серйозні збитки. У комісії роз'яснити на основі чого були знижені норми споживання газу також не змогли.

Так, за період з травня по серпень тільки "Київгаз" втратив близько 45 мільйонів гривень. Як пояснюють в компанії, це сталося тому, що підприємство поставило населенню певну кількість газу, а грошей за цей газ отримало в два рази менше, тому норми споживання занижені. У «Нафтогазі» теж вважають норми споживання заниженими, що стимулює людей відмовлятися від встановлення лічильників.

Ситуацію допомогло б вирішити прийняття закону про комісії у сфері енергетики, який, як нагадують журналісти CorruptUA, є частиною вимог Європейської Комісії для надання чергового траншу макрофінансової допомоги Україні.