Серіал "Свати": коли вже не смішно
Скандал із серіалом "Свати" затьмарив насправді куди більш важливі події для нашої держави.
Наприклад, саміт Східного партнерства, де єврокомісар Йоганнес Ган чи не вперше був надзвичайно різким та гострим, говорячи, що Україна не отримає більше грошей, доки не покаже результат реформ. Але "догана від Гана" потонула у галасливому обуренні продюсера Володимира Зеленського, який спитав у СБУ, "якого чорта" вона робить, забороняючи його дітище.
Читайте також: "Свати" в цифрах: скільки "Квартал 95" витратив на серіал
Щодо "чортів" Зеленському у заочних дебатах добре відповів теле- та радіоведучий Дмитро Чекалкін, котрий зазначив, що справа не лише у постаті "кримнашиста Добронравова". Добронравов є формальним приводом для заборони серіалу, тоді як причини "табу" є глибшими. "Досить почитати російську "Вікіпедію", як вони трактують цей серіал – як культурний конфлікт між освіченим і цивілізованим російським персонажем сватом Ковальовим і українським дебілом Будьком. Мовляв, ми вам несемо світлу цивілізацію, "рускій мір", що ж ви, бидлота така, цього не розумієте?", – говорить Чекалкін в інтерв'ю виданню "Апостроф".
Кіно про "культурний конфлікт між освіченим і цивілізованим російським персонажем сватом Ковальовим і українським дебілом Будьком" має як прихильників, так і противників.
І додає: "Мої колишні колеги, українські дипломати розповідають, в якому захваті були росіяни від цього серіалу: "О, нарешті, хохли про себе зняли хороше кіно, показують, які вони дебіли". Між тим у студії "Квартал 95" "своя правда" – творці серіалу вважають, що "Сватів" глядач любить, а відтак забороняти це кіно – річ невдячна.
Російський актор Федір Добронравов, головний "сват" серіалу, щиро радів поверненню Криму "в лоно Росії". Тепер йому не надто раді в Україні.
Ми вас не забудемо
"Ми дякуємо владі за те, що нас не забули. І ми не забудемо", – майже погрожує "Квартал 95" в своїй офіційній заяві. Але це вже – наприкінці останньої. На початку ж продюсери викладають резони за збереження "Сватів" на телеекрані.
Заборона шести сезонів серіалу "Свати", які були відзняті у період від 2008 до 2013 року, – це абсурдне рішення, яке суперечить здоровому глузду. Його єдина мета – відвернути увагу суспільства від гострих актуальних проблем: війна на Сході, економічна та політична криза в країні, погіршення рівня життя,
– йдеться в заяві "Кварталу 95".
"Спекуляції на псевдопатріотичні теми на адресу "Сватів" безпідставні. Студія "Квартал 95" неодноразово заявляла про свою громадянську позицію, ми – за вільну і незалежну Україну, в якій відстоюють громадянські права і демократичні свободи. Але не порушують їх (…). "Свати" – це український серіал, який знімався в нашій країні, давав роботу сотням українських кінематографістів, поповнював державний бюджет України. Ми наполягаємо на тому, що це український продукт, всупереч висловлюванням деяких державних чиновників від кіно. Це серіал, нагороджений численними професійними преміями в Україні та світі – 12 премій "Телетріумф", нагороди "Телезірка", участь у престижних міжнародних фестивалях, високі рейтинги. Це серіал, популярний у всьому світі, який просуває Україну на міжнародній арені", – наполягають у Зеленського.
І формально мають рацію: все, що було знято до 2014 року, має право на ТБ-показ. Саме тому на "Сватів" тривалий час не звертали увагу – навіть попри ту "дебілізацію" українців, про яку говорить Чекалкін. Однак наприкінці 2016-го "Свати" вперше потрапили в поле зору силовиків. Тоді Держприкордонслужба заборонила на три роки в’їзд до країни російським акторам Людмилі Артем'євій та Миколі Добриніну – їх було помічено у незаконних поїздках до Криму. 22 листопада 2017 року ще однією персоною нон-грата став "сват" Федір Добронравов – автор слів про те, що "Крим повинен був повернутися, як він і повернувся, в лоно Росії".
Як і Добронравов, актори Людмила Артем'єва та Микола Добринін позбавлені права в'їзду в Україну на три роки. Причина – незаконні відвідини Криму.
Одному з акторів СБУ заборонило на три роки в'їзд в нашу країну. Якщо він порушив закон, він зобов'язаний сюди не в'їжджати. Але зв'язку між товаришем Добронравовим і тисячею людей, які працювали над цим проектом останні 15 років, ніякого немає,
– прокоментував новину Володимир Зеленський.
Однак річ у тім, що зйомки останнього сезону "Сватів" (чия прем'єра була запланована на 2018 рік) відбувалися вже після 2014-го. А отже, під заборону серіал потрапляє – подобається це Зеленському чи ні.
Працює ця схема так: "товариш Добронравов" чинить свідому дурницю, потім СБУ вносить його прізвище в перелік осіб, яким заборонено в’їзд в Україну, потім міністерство культури вносить його у власний чорний список, а відтак Держкіно вилучає прокатні свідоцтва у всіх стрічок, де грав цей актор. Такою є дія закону, ухваленого Верховною Радою ще у 2015 році. На підставі якого, до речі, Держкіно вже заборонило прокат більш ніж 500 кінофільмів.
"Сват" за "свата"
Втім, для Зеленського і Ко іще не все втрачено – заступник міністра культури Юрій Рибачук в ефірі 112 каналу розповів про те, що існує варіант, який дозволить "Сватам"" потрапити на екран. "Якщо творці серіалу приймуть рішення, що для його збереження і продовження трансляції вони зможуть замінити одного актора на іншого, це буде одна історія", – сказав Рибачук. За його словами, Держкіно виконало норми закону і заборонило прокат цього серіалу. "Далі м'яч на поле творців серіалу", – передає слова чиновника "Ліга.нет".
Наскільки реалістичним є шлях, запропонований Рибачуком, сказати складно. Видання "Гордон" повідомило про намір Володимира Зеленського закрити проект "Свати". А "Українська правда" отримала коментар заступника голови Держкіно Сергія Неретіна, який відповів на запитання про те, чи реально для продюсерів серіалу оскаржити рішення про анулювання прокатної ліцензії. "Якщо у Добронравова або в "Кварталу-95" є вплив на СБУ, то хай оскаржують", – зазначив Неретін.
Між тим позиція Держкіно, яке представляє Неретін, не відрізняється послідовністю та логічністю. 29 листопада очільник установи Пилип Іллєнко заявив, що "Сватам" нічого не загрожує: "Заборона на в'їзд до України Добронравову не означає, що буде заборонено серіал "Свати". Поки що жодних рішень стосовно цього Міністерство культури не ухвалювало. На сьогодні правових підстав для заборони серіалу "Свати" немає", – сказав він, передає "Україна молода".
Іллєнко, щоправда, висловив здивування тим, що "тільки одна студія на четвертому році війни продовжує знімати у своїх фільмах актора, який перейшов усі межі в заявах на адресу нашої країни". Хоча тут таки і пояснив цей феномен: "Я розумію, що є люди, чий бізнес пов'язаний із виробництвом контенту для більшого ринку, ніж український. Тобто для ринку РФ та інших російськомовних ринків. Це не мистецтво, не культура – це бізнес".
Читайте також: Навіщо заборонили серіал "Свати"? Щоб ватники збунтувалися?
Але пізніше на своїй сторінці у мережі Facebook голова Держкіно проінформував коротко: "Держкіно скасувало державну реєстрацію і визнало недійсними прокатні посвідчення на всі сезони серіалу "Свати". На подібну заяву гостро зреагував канал "1+1", де зараз транслюється серіал. Головний меседж від "Плюсів" полягав у тому, що інші картини за участю Добронравова продовжують іти, то який же резон забороняти саме "Сватів"?
З 2015 року в Україні існує так званий "чорний список" міністерства культури. Наразі до нього входять 113 осіб, які вважаються такими, що представлять загрозу національній безпеці України. Наскільки ми зрозуміли, причиною попадання до нього Добронравова та заборони серіалу "Свати" стали висловлювання актора щодо Криму. Проте чому саме зараз постало питання заборонити популярний серіал українського виробництва, для нас залишається загадкою. Натомість інші серіали та фільми за участі Добронравова, які демонструвалися на українському ТВ, залишилися поза увагою органів влади,
– скаржиться телеканал.
"Для нас також є незрозумілою вибірковість рішень щодо потрапляння російських акторів до "чорного списку", адже залишається багато артистів, які продовжують брати участь у зніманнях та гастролях в Криму. Якщо причиною заборони серіалу став візит Добронравова до окупованого Криму, то ми звертаємось до всіх державних органів, які регулюють це питання, з проханням роз'яснити, які з продуктів, в яких брав участь Федір Добронравов, ще будуть заборонені, а також, коли буде вжито аналогічних дій щодо наступних осіб, які також відвідували Крим для участі в знімальних процесах чи з гастролями, про що є свідчення в загальнодоступних джерелах: це, зокрема, Леонід Кулагін, Кирило Кяро, Ольга Ломоносова, Тетяна Лютаєва, Дмитро Дюжев, Антон Макарський, Олександр Головін та інші.
На наш погляд, настав час для проведення відкритої дискусії з приводу необхідності визначення чітких критеріїв для прийняття подібних рішень, адже без прозорої системи подібні ситуації нагадують "полювання на відьом". Ми вже неодноразово висловлювали своє занепокоєння відсутністю критеріїв формування такого списку. Безсистемні дії дискредитують спільні зусилля ринку стосовно послідовної політики підтримки українських серіалів та заборони російських продуктів, де прославляються правоохоронні органи держави-агресора. Якщо ми будуємо систему, то вона має бути прозорою, якщо вона такою не є, система легко може стати цензурою", – говориться у заяві.
Тим часом видання Viva! опитало кількох українських акторів – на предмет того, що вони думають про скандал зі "Сватами". Щоправда, добірка вийшла дещо тенденційною, адже спікери стали на бік серіалу. "Краще, ніж та продукція, яку випускає "Квартал 95" та "1 + 1", у нас не було нічого. Плюс до знищення системи охорони здоров'я, освіти хочуть додати ще знищення нормального телебачення, яке працює, старається і тішить, а найголовніше, захищає цю країну, відстоює її честь. Це продукт, який купується по всьому світу, і за який не соромно. У мене викликають щире здивування вчинки людей, які дотримуються моральності абсолютно аморальними, дикими способами", – говорить Дмитро Лаленков.
А Остап Ступка додає: "У нас дуже добре навчилися – раптом що – забороняти. Я не дивлюсь "Свати". Це, скажімо, не моє кіно, але це продукт, вироблений в Україні талановитими людьми, інша річ – це задіяність російських акторів не тільки в цьому серіалі, а й взагалі в Україні. Потрібно врегулювати на держрівні участь іноземних акторів (не тільки російських) в українському кінопроцесі. Для цього потрібно запровадити "дозвіл на роботу", який існує в тій же Росії. А у нас, як завжди, одне діло – плескати язиком, а інше перти плуга", – каже Ступка.
"Свати" – це український серіал, який знімався в нашій країні, давав роботу сотням українських кінематографістів, поповнював державний бюджет України", – заявляє Володимир Зеленський.
А от актори, залучені в самому серіалі, його заборону буцімто підтримують. Щоправда, так випливає зі слів радника міністра МВС Зоряна Шкіряка.
Наскільки я знаю, актори серіалу ставляться до цього абсолютно спокійно і, більше того, підтримують таку заборону. Але виникає певний дисонанс: на інших телеканалах, зокрема, на центральних, ідуть відверто антиукраїнські серіали, де пропагується "совєцька" армія, де показують "героїчних" російських або радянських солдатів. І в цих серіалах беруть участь ті самі актори, яким заборонено в'їзд в Україну Службою безпеки. Виникає запитання: де в цій ситуації істина?
– запитує Шкіряк в ефірі "Прямого".
"Я переконаний, що потрібно виважено підходити до цих питань і в жодному разі не намагатися рубати з плеча. Маю надію, що будуть прийняті ті рішення, які будуть справді відповідати інтересам української держави", – каже він. Що ж, останнє й справді було б вельми корисним, незалежно від обставин, котрі мотивують до ухвалення подібних рішень.
Читайте також: "Свати" не є загрозою для національної безпеки України, – радник глави МВС