Шахрайські інтернет-магазини і як їх розпізнати
Купівля в інтернет-магазинах техніки, одягу, взуття вже стала для сучасного українця звичкою. Але там, де є високий попит – з'являються і шахраї.
Як не стати жертвою фейкових продавців і не купити неіснуючий товар – досліджували журналісти сайту "24".
У березні цього року Кіберполіції вдалося викрити 11 фіктивних онлайн-магазинів. Там якраз і "продавали" не просто підробний чи контрафактний товар, а той, якого взагалі в природі не існує. Схема проста – створили сайт, закинули туди красивих фото начебто "товару", прийняли замовлення, отримали гроші – і до побачення, більше клієнт не побачить ні придбаного, ні кревних. Більше того – навіть перетелефонувати шахраям не зможе.
Читайте також: Топ-6 шахрайств із платіжними картками і системами: як не стати жертвою
У соцмережах також вже не перший рік процвітають торговці буквально чим завгодно – від одягу і біжутерії до нерухомості. І якщо великі дорогі речі ми розумно не купуємо онлайн, то одяг, взуття та інші відносно недорогі побутові штуки – запросто. І ледь не у кожного є такий особистий досвід або знайомі з такими історіями, коли замовлена в онлайн-продавця спідничка чи сумочка так і не доїжджала до замовника, а гроші – тільки їх і бачили.
Фальшиві інтернет-магазини: що варто знати
Шахраї створюють онлайн-магазини та копії вже існуючих, де реалізують неіснуючий товар за передоплатою. Ще може бути варіант "ой, позиція тільки під замовлення, вже скінчилася, треба замовити та поставити в резерв за вами". Ви тільки за все заплатіть заздалегідь, ага. Створюючи фіктивне підприємство на реальні персональні дані – збирають кошти на свої банківські рахунки протягом певного часу та зникають.
Але спеціалісти з інтернет-безпеки звертають увагу, що вберегтися від несправжніх онлайн-магазинів можна. Ось що про них варто знати.
Адреса
Перше, на що треба звернути увагу, – рядок адреси сайту. Ясно, що справжні продавці вже зайняли адреси з назвою власне бренду, тому шахраї додають туди ще якесь красиве слівце. Наприклад, замість brand.com пишуть brand.hit.com або навіть brand.best.com.
Читайте також: Обікрасти чи знеславити: небезпеки з соцмереж і як їх уникнути
Також на сайті серйозного продавця має бути зелений замочок на початку адреси сайту, що означатиме, що сайт підтримує захищений протокол https, а отже особиста інформація з даними платіжної картки покупця не потрапить до нечесних рук. Але варто знати, що коли ви переходите на сайт, який використовує HTTPS (безпечне з’єднання), сервер веб-сайту надсилає веб-переглядачу сертифікат, щоб підтвердити ідентифікаційні дані веб-сайту. Будь-хто може створити сертифікат, щоб видати себе за будь-який сайт. (І після цієї публікації, наприклад, дехто з шахраїв може і заморочитись). Тому для власної безпеки в інтернеті перевіряйте, щоб веб-сайти використовували сертифікати від надійних організацій.
Сайт
Здебільшого шахраї не заморочуються на дорогий гарно прописаний і промальований сайт, а використовують недорогі чи навіть безкоштовні шаблони для простих сайтів на одну сторінку. Крім того, не заморочуються злочинці і на наповнення сайту – полистайте його, почитайте, наприклад, відгуки. Задайте якусь фразу з них в Google – може виявитись, що цей самий відгук вже є на іншому сайті, чи навіть декількох. Отже – він не справжній.
Крім того, серйозний сайт-магазин повинен містити прописані правила доставки, умови оплати, можливості повернення товару, а також – інформацію про партнерів-постачальників. Шахраї цього не мають, зазвичай.
Оплата
Шахраї не використовують еквайринг – оплату платіжними картками. Бо електронний платіж легко відстежити, а нечесним продавцям таке нецікаво. Тому, якщо вас просять оплатити замовлення готівкою, переказати кошти на якусь картку – варто насторожитись.
"Гарячі" пропозиції
Ще один виверт – змушувати покупця купити прямо зараз, бо "акція скоро закінчиться" чи навіть бо "магазин влаштовує повний розпродаж". Як правило, такі "акції" і "розпродажі" у шахраїв не закінчуються ніколи, а зникають разом із сайтом.
Ще один ступінь перевірки – не полініться знайти відгуки про компанію в соцмережах. Багато негативу – очевидне рішення. Ще є онлайн-каталоги на кшталт hotline.ua, де присутні майже усі інтернет-магазини. Також чимало справжніх магазинів реєструються в каталогах prom.ua, там є система рейтингів і своя система перевірки контрагентів.
Продавці із соцмереж
У соцмережах продавці здебільшого не юридичні особи, а фізичні. І послуговуються якраз тими інструментами, які для юрособи означають фейковість – оплата готівкою на карту, повна передплата за товар.
Тут головне – психологія. Справжній продавець дорожить своєю репутацією, а отже – уважний до кожного клієнта, відповідає на всі його запитання, уточнює, деталізує. В його інтересах отримати гарний унікальний відгук на свою адресу. Отже – варто вивчити відгуки на сторінці продавця чи в коментарях під товаром. Якщо їх просто немає – швидше за все, це шахрай. Якщо є небагато і всі дуже гарні – перевірте їх на справжність, запитайте у коментатора про якусь деталь покупки, якщо це не бот – надасть вам вичерпну відповідь. І не соромтесь давати свої відгуки на хороших і поганих продавців – комусь ця інформація знадобиться.
Бажаємо вдалих покупок!
Читайте також: Як не стати жертвою кібершахраїв: поширені злочини, про які варто знати кожному