Шерше льо президент: хто стане новим президентом Франції?

21 квітня 2017, 19:00
Читать новость на русском

23 квітня відбудеться перший тур виборів президента Франції. Перегони були дуже напруженими, боротьба – жорсткою. Для України має велике значення, хто стане наступним президентом Франції, адже це може суттєво вплинути на переговори "нормандської четвірки" і взагалі на конфігурацію цього формату. Про фаворитів перегонів і наслідки перемоги того чи іншого кандидата – в матеріалі сайту "24".

Євроскептики і єврооптимісти

Треба зауважити, що це перші перегони у Франції, коли діючий президент відмовився від балотування на другий термін. Головна причина такого рішення Франсуа Олланда – різке падіння рейтингів через політику щодо біженців із Сирії, які заполонили Францію у зв'язку з війною і створили для жителів країни чимало проблем. Крім того, участь Франції у врегулюванні питання на Близькому Сході і боротьбою з так званою Ісламською державою призвела до низки кривавих терактів. Один із найжорстокіших стався в липні 2016 року в курортній Ніцці, коли загинуло близько 100 чоловік.

Власне, така складна внутрішньополітична ситуація і стала головною темою для кандидатів на пост президента. У Франції стали дуже популярними такі суспільні настрої, як євроскептицизм і тенденція до ізоляціонізму держави. Однак, як не дивно, в 2017 році, на відміну від 2016-го, суспільні настрої дещо заспокоїлися. Крім того, змінилася конфігурація головних фаворитів перегонів. Якщо восени 2016 року безумовними лідерами були лідер "Національного фронту" Марін Ле Пен і екс-прем’єр Франсуа Фійон, то тепер до них додався ще й екс-міністр економіки Еммануель Макрон, що геть сплутало електоральні карти. Власне, не обійшлося без "руки Москви", яка аж занадто активно стала втручатися у виборчий процес, відверто підтримуючи ресурсно і матеріально Марін Ле Пен.

Після скандалу із втручанням Росії у вибори президента США у Франції стали застосовувати заходи проти можливого впливу Кремля на результати виборів. Цей скандал також вплинув і на зміну суспільних настроїв. Як зауважив політичний експерт Тарас Чорновіл, за євроскептиками склався чіткий імідж друзів Путіна. А у Франції ці євроскептики ще й мають репутацію злодіїв. Тому неочікувано в лідери вибився колишній соратник Франсуа Олланда єворооптиміст Еммануель Макрон.

Для України також дуже важливо, хто ж стане наступним президентом Франції, яка разом з Німеччиною є учасником Нормандського формату у переговорах щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. І хоча Олланд був трохи боязкий, але все ж відстоював позиції України. Якщо його місце займе більш лояльний до Росії президент, то це може призвести до розпаду цього формату або гірше: до примушування України виконати умови Москви. Крім того, це також може спричинити перегляд антиросійських санкцій. Хоча, на думку директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, цього не станеться.

Водночас прогнозувати, хто ж стане новим президентом Франції, складно. За словами Тараса Чорновола, важливим буде саме перший тур виборів. Зокрема, хто вийде в другий тур з Марін Ле Пен. Згідно з соцопитуваннями, вона точно проходить до другого туру. Але от потім однозначно програє.

Але, як зауважує Давидюк, в електоральному сенсі сьогодні населення в світі дуже не передбачуване. Свого часу багато хто був переконаний, що Дональд Трамп не переможе, а британці не підтримають вихід з ЄС.

Марін Ле Пен

Лідер право-радикального Національного фронту. Наступниця свого батька Жана-Марі Ле Пена, який також балотувався на пост президента в 2002 році, але програв у другому турі. Основний месидж Марін можна трактувати як "Франція для французів". Вона виступає за проведення референдуму щодо виходу з ЄС, обмеження кількості біженців з Близького Сходу. Ця кандидатка – велика подруга Путіна, і Кремль не приховує, що робить на неї ставку. Крім того, Ле Пен неодноразово заявляла, що анексія Криму Росією законна і що вона визнає півострів частиною РФ у випадку своєї перемоги.


Для Марін Ле Пен Путін не тільки друг, але й головний інвестор

Для самої Франції її перемога не принесе нічого доброго. Як говорить Тарас Чорновіл, її правління може обернутися серйозною кризою в країні і ослабленням Франції і ЄС. Адже ті, хто голосує за програму Марін Ле Пен, розраховують, що вона перекриє потік біженців, відмовиться виконувати рішення Європарламенту, які нав’язуються Парижу. Тобто забере певні мінуси. Але при цьому така політика забере і плюси членства Франції в ЄС.

Французи, приміром, не хочуть втрачати безперешкодні поїздки по Європі і ведення бізнесу без митних кордонів. Тому при такій політиці Ле Пен можуть початися акції протесту. В парламенті згадають, що в неї немає більшості, а місцева влада може заявити, що не збирається підкоряться фашистам з центру. Така карусель може довести країну до кризи. Це буде удар по ЄС, стабільність якого продовжить руйнуватися,
– зауважує політолог.

Експерти переконані, що Марін Ле Пен – найнебажаніший президент Франції для України. Нормандський формат зруйнується або Україна опиниться один на один з Росією, що дуже небезпечно.

Франсуа Фійон

Ще недавно був одним із безумовних лідерів президентської гонки. Консерватор і теж представник євроскептиків, дуже прихильний до Росії і її президента Путіна, до якого відчуває сильну симпатію. Крім того, він ревний католик, чим, на думку Чорновола, можна пояснити його симпатію до путінських православних "скреп". Фійон, говорить експерт, – це доказ того, що класичні російські "скрепи" можуть бути не тільки православними, але й католицькими.

Коли Росія розказує, що Сирія – "колибель православія", і тому вони повинні рятувати цю країну, то Фійон переконаний, що Москва робить правильно, бомбардуючи терористів, тому що рятує джерело християнства. Для нього Путін – людина, яка захищає класичні християнські цінності. А Європа – ледь не "ісчадіє аду",
– зауважує Тарас Чорновіл.


Фійон вважає, що Путін має підстави, аби бомбити Сирію

Втім, як вважають експерти, Фійон не стане занадто круто змінювати політику Франції. Принаймні, референдум щодо виходу з ЄС не ініціюватиме. Але його правління може також ослабити Францію. Його перемога, швидше за все, змінить Нормандський формат на користь Росії. Хоча є одне велике "але" – Фійон опинився в центрі корупційних скандалів, що дуже негативно сприймають в Європі. Як відомо, його звинуватили у фіктивному працевлаштуванні своїх рідних, зокрема дружини. Тобто вона отримувала зарплату, але на роботу не ходила. Для французів таке дрібне шахрайство неприпустиме для майбутнього президента. Це спричинило різке падіння рейтингів Фійона.

Еммануель Макрон

Класичний європейський політик лівого толку. Несподівано вийшов до трійки лідерів після скандалів навколо Фійона. Макрон – євроорієнтований, має французький колорит, не підтримує Росію. Навіть більше – ставиться до неї скептично. Як говорить Тарас Чорновіл, у випадку його перемоги Нормандський формат може бути навіть цікавіший.

Олланд дуже боязкий і лякливий, а Макрон демонструє впевненість. Для ЄС це також був би поштовх для зміцнення,
– переконаний експерт.


Макрон – темна конячка перегонів

Водночас, як зауважує Микола Давидюк, перемога Макрона – це не панацея, і не треба думати, що це наша перемога. Україна для цього нічого не зробила. Але політолог не виключає, що після виборів у Франції може бути певне переформатування Нормандського формату і мінської переговорної групи.

Переформатування Нормандського формату назріває. Але треба розуміти, яким саме воно буде, щоб Україна не опинилася з Росією один на один. Це найгірше. Це також залежатиме і від результатів парламентських виборів у Великобританії і конкретного бачення Трампа формату переговорів по вирішенню українського питання,
– переконаний Микола Давидюк.

Читайте також: Між двох вогнів: як візит Держсекретаря США до Росії вплине на Україну?