День суму й жалоби: яким був похорон королеви Єлизавети II два роки тому
Два роки тому, 8 вересня, королева Єлизавета II померла у своєму улюбленому замку Балморал (Шотландія). Перед звісткою про трагічну подію пресі стало відомо, що стан здоров'я ЇЇ Величності погіршився.
Від так, о пів на 9 годину вечора 8 вересня королівська сім'я повідомила, що Єлизавета II мирно померла вдень. Після цієї новини Велика Британія оголосила 10-денну жалобу, над Букінгемським палацом спустили прапор, а на воротах палацу вивісили оголошення про смерть королеви. Тоді ж розпочалась операція "Лондонський міст", яку готували останні три десятиліття, пише Show 24.
До теми Два роки після смерті королеви Єлизавети II: яким був цей день для Великої Британії
План "Лондонський міст": що потрібно знати
Цей план передбачав чіткий перелік дій, до яких потрібно вдатись, щоб організувати похорон Єлизавети II. Уся королівська родина діяла відповідно до прописаного сценарію.
Оскільки королева померла у Балморалі, то спершу труну з тілом доставили до Единбурга, щоб люди змогли попрощатись з Її Величністю.
Після прощання в Шотландії, ввечері 13 вересня, літак із тілом королеви Єлизавети II успішно здійснив посадку у Лондоні. Тоді процесія прибула до Букінгемського палацу, а тисячі людей вийшли обабіч дороги, щоб вшанувати пам'ять Її Величності.
Наступного дня труну перенесли до Вестмінстерського палацу. Абатство є історичною церквою, де коронувалися британські королі та королеви, включаючи коронацію королеви у 1953 році. Це також місце, де вона вийшла заміж за принца Філіпа у 1947 році.
Сам похорон призначили на 19 вересня, а для британців його зробили вихідним, але водночас і "Днем національної жалоби". Служба у Вестмінстерському абатстві стала однією з найбільших, організованою після Другої світової війни. Там зібралась найбільша кількість лідерів країн та монархів з Європи за останні десятиліття – близько 500 людей.
Хто був присутній на похороні Єлизавети II
- президент США Джозеф Байден та його дружина Джилл Байден;
- дружина президента України Олена Зеленська;
- президент Туреччини Реджеп Ердоган;
- президент Франції Емманюель Макрон;
- президент Гани Нана Акуфо-Аддо та перша леді Ребекка Акуфо-Аддо;
- президент Габону Алі Бонго Ондімба;
- прем'єр-міністри Австралії, Канади, Нової Зеландії, Ірландії, Фіджі;
- посол Гондурасу Іван Ромеро-Мартінес;
- міністр управління та парламентських справ Гаяни Гейл Тейшейра;
- президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн;
- король Іспанії Філіп VI з дружиною Летицією;
- король Бельгії Філіп І з королевою Матильдою;
- король Швеції Карл XVI Густав і королева Сільвія;
- король Нідерландів Віллем-Олександр з дружиною Максимою;
- король Норвегії Гаральд V з дружиною Сонею;
- королева Данії Маргрете II та багато інших.
До слова, до переліку запрошених гостей не потрапили дев'ять країн із диктаторськими режимами: Росія, Білорусь, Сирія, Ірак, Іран, Північна Корея, М'янма, Нікарагуа та Венесуела. Тоді ж до Вестмінстерського залу прибули й всі члени королівської родини.
На початку похоронної процесії до британського народу та гостей звернулась тодішня прем'єр-міністрка країни Ліз Трасс.
Сам Чарльз III поклав на вінок труни маленьку рукописну записку. "В любові та відданій пам'яті. Чарльз" – пише на особистому листі до матері від люблячого сина.
Після завершення служби, хор абатства та гості вперше виконали змінений національний гімн "Боже, бережи короля". Потім гріб королеви перенесли на катафалк, щоб перевезти у Віндзорський замок.
Маршрут пролягав через Парламентську площу, Торговий центр, Сади королеви й аж до Віндзорського замку. Гвардія, оркестр та члени королівської сім'ї, включаючи короля, йшли за труною.
Коли домовина з тілом Її Величності проїжджала повз Букінгемський палац, на прощання до неї вийшов увесь персонал палацу, схиливши голову.
О 18:00 тіло королеви привезли до Віндзорського замку. Цей замок є особливим для усієї королівської сім'ї. Там безперервно жили 40 монархів протягом майже 1000 років. Щодо Єлизавети II, то там вона зростала у підлітковому віці, коли тривала війна, а в час пандемії коронавірусу Її Величність перебувала там на ізоляції, як у тимчасовій резиденції.
Урочиста служба чину похорону відбулась у каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку за участі архієпископа Кентерберійського, старшого єпископа англіканської церкви. Свого часу там одружились принц Гаррі та Меган Маркл, а також там поховали чоловіка королеви Філіпа у квітні 2021 року.
Після служби король Чарльз III забрав корону, сферу та скіпетр, які належали Єлизаветі II. Труну Її Величності опустили у Королівський склеп під звук волинки, який щоранку чула королева під час сніданку.
Тоді члени королівської родини сім'ями покинули каплицю Святого Георгія.
Цікаві деталі про похорон Єлизавети II
- Труну королеви зробили зі звичайного дуба ще за тридцять років до її смерті. Середину домовини оббили свинцем, щоб зберегти останки після її поховання у склепі. Такий матеріал не пропускає вологу, роблячи труну повітронепроникною.
- Королівські джерела вважають, що квіти на вінок, який був зверху труни, підбирав сам Чарльз III – серед них рожеві троянди, жоржини, гортензія, розмарин та інша улюблена зелень королеви. Також там були гілочки мирта, мирт – символ щасливого шлюбу. Ця зелень була й у весільному букеті Єлизавети II. Вінок виготовили екологічним способом – з англійського моху та гілок дуба.
- Після того, як королеву поховали у сімейній каплиці короля Георга VI у Віндзорі, тіло її чоловіка Філіпа також перевезли до меморіальної каплиці, щоб подружжя знову було разом.