Унікальний голос України: хто така Оксана Петрусенко, про яку згадали у Радіодиктанті-2024
Вся Україна сьогодні, 25 жовтня, об'єдналась за написанням Радіодиктанту. Авторкою тексту під назвою "Магія голосу" стала Оксана Забужко. У творі вона згадала про українську оперну співачку Оксану Петрусенко.
У своєму тексті Оксана Забужко згадує про пісню "Оксано, Оксано", яку у сучасності можна почути на українських весіллях. Письменниця називає композицію гулагівським фольклором, що звернений не до коханої дівчини, а до легендарної співачки Оксани Петрусенко, спів якої доносився і всесоюзним радіо у сибірські пущі. Show 24 детальніше розповість історію знаменитості, про яку згадала Забужко.
До слова "Текст наповнений спогадами та любов'ю до України": як українці писали Радіодиктант – 2024
Оксана Петрусенко – українська оперна співачка (її ім'я від народження – Ксенія Бородавкіна). Вона народилась у Балаклаві (Крим), а дитячі та юнацькі роки провела у Севастополі. Дівчина співала у церковному хорі, грала на гітарі, а працювати почала з 14 років.
Вже у 18 вона долучилась до музично-драматичної трупи Степана Глазуненка. Згодом потрапила до трупи Херсонського драматичного театру. У Херсоні вона взяла собі псевдонім – Оксана Петрусенко, таким чином віддавши шану Петру Бойченку, у якого була закохана.
Оксана Петрусенко вже у 25 років мала чималий сценічний досвід: виступала з концертами, виконувала близько 20 ролей.
Про тембр Оксани Петрусенко, я вважаю, треба писати наукові роботи для тих, хто на цьому розуміється. Бо що робить тембр артиста унікальним – те, наскільки він проникає в слухача,
– розповідала архіваріус Національної опери України Лариса Тарасенко.
Талант співачки помітили й у Київському театрі опери та балету (нині – Національна опера). Також вона виступала в російських театрах, а після концерту у Москві отримала звання заслуженої артистки УРСР і орден "Знак пошани".
Поштова марка з Петрусенко / Фото з Вікіпедії
Але за цим пішла й чорна смуга – у розпал репресій у 1937 році Петрусенко звільнили з театру, ув'язнили українських митців. Оксана на тлі жахливих подій думала про самогубство, але тоді її врятувала подруга.
Оксана Петрусенко зналася з іншими українськими особистостями. Їй написала листа Катерина Білокур, почувши голос співачки у радіо. Оксана відкрила талант художниці всьому світу. Також була знайома із Соломією Крушельницькою.
Оксана Петрусенко померла через кілька днів після народження другого сина. Легендарна співачка, ім'ям якої названі вулиці у багатьох містах України, похована на Байковому цвинтарі.