Затриманих у Мінську українських журналістів відпустили, але депортують: все, що відомо

8 серпня 2020, 00:48
Читать новость на русском

У Мінську білоруські правоохоронці затримали трьох журналістів міжнародного російськомовного телеканалу "Настоящее время". Серед затриманих – двоє українських кореспондентів. Згодом стало відомо, що їх депортують до Одеси із забороною відвідувати Білорусь на 10 років.

Видання "Єврорадіо" повідомило, що у Білорусі затримали українських журналістів – це Ірина Ромалійська та Іван Гребенюк. Разом з ними затримали й російського кореспондента Юрія Боронюка.

До теми Як відбувалося затримання журналістів в Мінську: білоруський колега розповів ексклюзивні деталі

Згодом Гребенюк написав у фейсбуці, що їх відпустили та "депортують під пильним супроводом" до Одеси (вибір міста випадковий, просто це був єдиний вечірній рейс до України).

Журналістам також заборонили відвідувати Білорусь протягом наступних 10 років.

Що відомо про затримання журналістів у Мінську

  • Четверо білоруських силовиків прийшли за журналістами в готель "Мінськ".
  • Там їх затримали та відправили до Московського районного управління внутрішніх справ Мінська.
  • Певний час телефони журналістів були недоступні.
  • За інформацією ЗМІ, затриманим інкримінували порушення законів про пресу – роботу в Білорусі без акредитації.

Білоруський кореспондент "Настоящего времени" Роман Васюкевич у момент затримання перебував із колегами. В ефірі 24 каналу він розповів, що останнім часом затримані висвітлювали все, що відбувається на білоруських виборах – виборчі дільниці, зустрічі з опозиціонеркою Тихановською, мітинги на її підтримку в містах.

Реакція України

МЗС України звернулося до білоруських правоохоронців через затримання українських журналістів у Мінську. Дипломати вимагали доступу до них для надання консульської допомоги.

Український консул в Мінську Руслан Семенченко контактував з місцевими правоохоронними органами, щоб з'ясувати причини затримання. Він планував виїхати на місце, де тримали журналістів.

Національна спілка журналістів України засудила затримання журналістів. Голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив, що виконання професійних обов'язків – це не злочин.

Зверніть увагу! Українці Ірина Ромалійська та Іван Гребенюк живуть у Празі. Там розташована редакція телеканалу "Настоящее время". Його фінансує Конгрес США. Згідно з концепцією, завданням каналу є "просування демократичних цінностей та інститутів".


Затримані українські журналісти в Мінську / Фото з фейсбук-сторінки Івана Гребенюка

Президентські вибори в Білорусі: що треба знати

  • Основне голосування на виборах президента Білорусі відбудеться 9 серпня. З 4 серпня триває дострокове голосування – для тих, хто не зможе проголосувати в головний день виборів.
  • Головними кандидатами є чинний президент Олександр Лукашенко й Світлана Тихановська – дружина Сергія Тихановського, опозиційного блогера, якого не допустили до виборів.
  • 6 серпня затримали голову виборчого штабу кандидатки в президенти Білорусі й головної конкурентки Лукашенка на виборах Світлани Тихановської — Марію Мороз.