Скільки Україні коштувала надшвидка депортація Саакашвілі: відомі суми
Його депортація виявилася блискавичною і найдорожчою спецоперацією з видворення громадянина з України. Міхеїла Саакашвілі з-за обіднього столу в Києві доправили до Варшави швидше, ніж часом кияни в заторах добираються з офісів у свої спальні райони. Для реадмісії застосували гвинтокрил і чартер.
12 лютого, 15:52. В один зі столичних ресторанів вбігають десяток озброєних силовиків. Вже за 2 хвилини спецпризначенці силоміць виводять Міхеїла Саакашвілі на вулицю, садять його в автомобіль, зав'язують очі та везуть у невідомому напрямку.
Вже без зайвих очей Саакашвілі пересаджують у гвинтокрил, 15 хвилин у повітрі і він в міжнародному аеропорту "Бориспіль". Там на затриманого чекає з розігрітими двигунами чартерний літак. О 16:33 борт піднявся в повітря. Ще 40 хвилин льоту і з Варшави Міхеїл Саакашвілі повідомляє, що живий-здоровий, і любить Польщу.
Читайте також: Саакашвілі отримав посвідчення особи у Нідерландах: політик показав фото
На всю спецоперацію силовики витратили не більше 2 годин, а реалізація екшн-шоу коштувала до 10 тисяч доларів. Зокрема, оренда гелікоптера варіюється від 300 до тисячі доларів за годину. Все залежить від моделі гвинтокрила.
Водночас розслідувачі проекту "Схеми" з'ясували, що це був Hawker Beechcraft. Борт має польську реєстрацію і належить авіакомпанії Jet Story. Організувати цей рейс допомогла українська компанія Sky Handling. Вартість перельоту коштує 8 тисяч євро, тобто в українській валюті – це чверть мільйона гривень. Проте жодна з названих компаній ні замовників, жодної інформації про цей переліт не розголошує.
Хто міг оплачувати? Ця інформація – комерційна таємниця. Вона належить тільки авіакомпанії і, крім правоохоронних органів, або якихось інших інстанцій в межах розслідувань, навряд чи хтось матиме до неї доступ,
– пояснив авіаційний експерт Богдан Долінце.
В міжнародній практиці реадмісія відбувається тим же шляхом, яким особа й потрапила до держави. Саакашвілі ж, нагадаємо, з Польщі до України потрапив пішки. Відповідно, чартерний переліт – це не абияка преференція. Але, на думку правозахисників, і тут не все просто, адже силовики не мали права використовувати приватну авіакомпанію в своїх цілях.
Читайте також: Які наслідки для Саакашвілі може мати видворення з України
Силовий захват, гелікоптер, чартерний рейс і рекордні дві години – все це, щоб видворити з країни "формального" нелегала, який, до речі, проходить по справі захоплення влади з фінансування Курченка.
Нагадаємо, що у Держприкордонслужбі заявили, що Саакашвілі перебував в Україні незаконно. Саме це стало причиною того, що політика та лідера "Руху нових сил" відправили в країну, звідки він нелегально прибув. Саакашвілі вже провів брифінг у столиці Польщі, де заявив, що добиватиметься відновлення українського громадянства.