Славутич та Іванкове позбавили права голосу при спорудженні ядерних об'єктів — ЗМІ
Прийнявши рішення про будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Чорнобильській зоні, влада не прислухається до думки місцевої громади.
Про це йдеться у статті "Сховище підвищеної небезпеки" в газеті "Коментарі".
"Громадські слухання по ЦСВЯП провели ще в 2008 році в Славутичі. На них було вирішено визначити долю об'єкта на місцевому дорадчому референдумі, проведення якого передбачено Законом "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення", — йдеться в статті.
Але, підкреслює видання, в червні 2009-го в закон внесли зміни, обов'язковість дорадчого референдуму скасувавши.
Як відомо, Верховна Рада ухвалила закон про спорудження ЦСВЯП в лютому 2012 року, в квітні 2014 під сховище урядом було виділено понад 45,2 га землі в Чорнобильській зоні відчуження, а переможцем тендеру на будівництво стала американська компанія Holtec International, що виробляє деталі для реакторів і ємності для зберігання ВЯП.
У матеріалі також посилаються на юридичні висновки Міністерства охорони навколишнього середовища про те, що "прийнятий у 2012-му "під ЦСВЯП" закон про поводження з відпрацьованим паливом суперечить закону про правовий режим Чорнобильської зони, згідно з яким "будь-яка інша діяльність, яка не забезпечує режим радіаційної безпеки в зоні відчуження, заборонена".
"Нещодавно президент ДП НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський заявив про позбавлення України від монополії російської ТВЕЛ в частині поставок палива для АЕС завдяки контракту з Westinghouse (США). Проблема відпрацьованого палива цієї американської компанії, за словами чиновника, буде вирішена шляхом будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива", — нагадує газета.