Список потужних армій світу: хто найнебезпечніший
Майже мільйон солдат, 6.5 тисяч танків і півтисячі кораблів – так виглядала армія України у 1991 році. Збройні Сили України були найбільшою силою у Європі. Тепер все виглядає по-іншому, техніки вдвічі менше, а флоту майже нема. Масштабні реформування та скорочення почалися у 1995 році.
Переважно через брак фінансування армія втрачала боєздатність. У 2003 році Україна підписала з ЄС і НАТО угоди про знищення озброєння. Утилізували 400 тисяч протипіхотних мін і 133 тисячі тонн боєприпасів.
Читайте також: Історія застосування хімічної зброї: від Першої світової війни до подій у Сирії
Міжнародні домовленості передбачали роззброєння. Але крім цього, військову амуніцію, техніку та боєприпаси ще й розпродавали. З 2005 по 2014 роки міністри оборони продали 232 вертольоти, 202 літаки, 560 мільйонів боєприпасів і 832 танки. За даними ГПУ, найбільше було продано за міністрування Анатолія Гриценка.
Ситуація 2013 – 2014 років
Міністерство оборони не має права продавати зброю! Це право мають уповноважені Кабінетом Міністрів структури. Це "Укроборонпром", "Укрспецекспорт", "Укроборонсервіс" і "Спецтехноекспорт". Міноборони позбавлене можливості торгувати. І будь-які заяви про те, що міністр щось продав – нісенітниця,
– пояснив екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко.
У зворотному напрямку ситуація почала рухатися у 2014 році. Вимушено – з настанням війни на Донбасі.
За даними ГПУ, найбільше було продано за міністрування Анатолія Гриценка
Організація Global Firepower щороку складає рейтинг найпотужніших армій світу. Позиція залежить від півсотні критеріїв, які визначають боєздатність країни на суші, в морі та у повітрі. Є також система бонусів і штрафів. Наприклад, якщо країна має вихід до моря, але має слабкий флот, то з неї знімають кілька балів. А от наявність ядерного озброєння і членство в НАТО – це бонус. В трійці найсильніших – США, Росія і Китай.
Критерії для найкращих армій світу
У 2018 році із 136 країн учасниць рейтингу – Україна посіла 29 місце. Американська армія отримує з бюджету рекордну суму – майже 650 мільярдів доларів в рік. Гроші йдуть на розробку оборонних проектів і підтримку військових місій за кордоном. Американські бази дислоковані майже у 40 країнах: на материковій Європі, в Японії, Туреччині, Афганістані, Південній Кореї і навіть у Британії. Окрім баз, американці мають військову присутність ще у 40 країнах.
Рейтинг найсильніших армій світу
Я сподіваюся, що ми будемо настільки сильним, що нам ніколи не доведеться використати цю зброю, але якщо ми таки використаємо, то шансу не буде ні в кого,
– зазначив Президент США Дональд Трамп.
Про озброєння та військову техніку США – дивіться у програмі.