Боротьба за владу та всюдисущі вагнерівці: що відбувається в Судані та передісторія конфлікту
Судан продовжує лихоманити. Лиш за останні 4 роки в країні відбулося три спроби здійснити переворот. Остання сталася 15 квітня, коли Сили оперативної підтримки стали проти армії країни.
Так, з самого ранку 15 квітня бої між армією та Силами оперативної підтримки RSF розпочалися у столиці Судану Хартумі. Читайте у матеріалі 24 Каналу, що відомо про ситуацію в країні та що передувало конфлікту.
Це цікаво Отруйний чай від Сі та хто стоїть за витоком "секретів" США: про що пише західна преса
Судан лихоманить десятиліттями
Слід розуміти, що у 1956 році Судан здобув незалежність. І відтоді країну продовжує штормити. Всередині розгораються якщо не громадянські війни, то заколоти та державні перевороти. Так, у 2011 році країна розкололася, внаслідок чого відокремився Південний Судан.
Що передувало сутичці
Причиною стали розбіжності у керуванні військовими структурами всередині держави. Слід розуміти, що Сили оперативної оборони та армія країни існують паралельно. Перша підпорядковується віцепрезидентові. А друга – військовому уряду, який сформували у 2021 році.
Сили оперативної боротьби (RSF) до 2026 року мали стати частиною збройних сил Судану. Принаймні таким був план. Але про строки та порядки переходу сил не змогли домовитися уряд на чолі з генералом Абдель Фаттахом аль-Бурханом і віцепрезидент генерал Мохамед Хамдан Дагало. Так, уряд вимагав вкластися у два роки, відкидаючи ідею про 10-річний термін.
Зауважимо, що Суданом керує генерал після перевороту, який стався у жовтні 2021 року. А бойові дії точаться між армійськими підрозділами генерала аль-Бурхана та RSF, яким керує Дагало, відомий під псевдонімом Хемедті. Останній заявляв, що його війська протистоятимуть доти, поки не захоплять усі армійські бази. Тим часом у збройних силах Судану виключили можливість переговорів доти, поки не буде "розпуску воєнізованого формування RSF".
Сутички сколихнули Хартум
І вже 15 квітня стало відомо, що RSF буцімто захопили президентський палац, резиденцію начальника армії й аеропорти у столиці країни Хартумі та північному місті Мерое. Цю заяву армія Судану відкинула, заперечивши захоплення об'єктів.
Тим часом у мережі виклали відео, на якому можна було побачити пошкоджений літак Saudia A330, що стоїть на злітній смузі аеропорту Хартума.
ЗМІ повідомляли, що RSF таки вдалося захопити його, а також авіабазу Мерое, на якій перебували єгипетські МіГ-29 разом з пілотами.
По обіді 15 квітня у мережу виклали ще одне відео. На ньому можна було побачити, що в небі працює авіація. Зокрема, МіГи-29. Журналісти повідомили, що літаками відпрацьовували цілі RSF.
Крім того, помітили у небі активність вертольотів. Їх підняли у небо щонайменше два. Крім того, у столицю завели бронетехніку.
Ще інші ролики демонструють, що на вулицях столиці – танки Т-55. Їх супроводжували інші машини, зокрема, пікапи з великокаліберними кулеметами.
Військовий уряд країни зазначав, що йому вдалося відбити атаки на штаб і низку інших об'єктів. Також повідомили, що ліквідували ворога під час деяких боїв, які точилися у провінції.
Неспокійно було також уночі. Пізно ввечері у суботу військово-повітряні сили наказали людям не покидати оселі. Вони зазначили, що в цей час проводитимуть повітряну розвідку діяльності RSF. Неділю оголосили вихідним днем, закривши школи, банки й урядові установи.
Тим часом постріли та вибухи лунали по всій столиці. Дим здіймався у небо відразу у кількох районах Хартума. Крім того, чули роботу важкої артилерії. Також очевидці повідомляли про те, що у сусідніх містах була стрілянина.
Що відомо про жертв сутичок
Зауважимо, вранці 17 квітня профспілка лікарів повідомила, що кількість жертв внаслідок заворушень у Судані знову зросла. Так, щонайменше 97 людей загинули. Ще 365 – отримали поранення.
ВООЗ попереджає, що в деяких лікарнях Хартума вже не вистачає крові та інших необхідних засобів для лікування поранених.
Зауважимо, раніше у ЗМІ повідомляли про поранених 595 людей, зокрема, комбатантів. Зазначали, що понад половина жертв серед мирного населення загинула за межами Хартума.
У Центральному комітеті суданських лікарів тоді додали, що загинули десятки військовослужбовців. Але точну цифру назвати у комітеті не можуть, адже не володіють усією інформацією. За їхніми словами, вони оперують лише тими даними, які їм озвучують лікарі з клінік, куди поступали загиблі.
Серед загиблих співробітники WFP при ООН
Серед жертв також троє співробітників Всесвітньої продовольчої організації WFP при ООН. Ще двоє отримали поранення. Виконавча директорка WFP заявила, що операції в Судані тимчасово припинять.
Я обурена трагічною смертю трьох співробітників WFP у суботу, 15 квітня, під час сутичок в Кабкабії, Північний Дарфур, під час виконання своїх обов'язків з порятунку життя на передовій глобальної кризи голоду. У тому ж інциденті постраждали також двоє співробітників WFP,
– наголосила Сінді Маккейн.
BBC повідомляє, що працівники WFP загинули 15 квітня після того, як між RSF та збройними силами сталася стрілянина на військовій базі в Кабкабії на заході Судану.
Як з сутичками пов'язана ПВК "Вагнера"
Зауважимо, що Сили оперативної підтримки співпрацюють з ПВК "Вагнера". У них є спільне підприємство Meroe Gold. Воно займається видобутком корисних копалин, зокрема золота.
Співпраця RSF і ПВК "Вагнера" у видобуванні золота посприяла тому, що золотовалютні резерви Центрального банку Росії зросли. Зауважимо, що це для Москви було надзвичайно важливо після початку повномасштабного вторгнення. Як зазначили журналісти CNN, до Росії впродовж року з Судану прибуло щонайменше 16 літаків. Усі вони контрабандою перевозили до країни золото.
Додамо, що саме вагнерівці зайнялися організацією офіційного візиту Хеметі до Москви напередодні повномасштабного вторгнення. Під час своєї поїздки глава RSF підтримав напад Росії та заявив, що "весь світ повинен визнати, що Росія має право захищати свій народ".
До слова, 26 січня 2023 Міністерство фінансів США наклало санкції проти юридичних осіб, пов'язаних з ПВК "Вагнера". До переліку потрапили компанії з ЦАР та ОАЕ. Водночас обмеження проігнорували усі дочірні компанії, які належать RSF та їхньому лідеру Хеметі.
Україна евакуювала громадян
У ГУР МО заявили, що станом на 25 квітня Україні вдалося евакуювати з Судану своїх громадян. Людей вивезли з міста Хартум. Повідомляють, що врятувати вдалося 87 українців. Більшість з них – авіаційні фахівці та їхні рідні.
Загалом вдалося врятувати 138 людей – також громадян Грузії та Перу. Наразі усі врятовані перебувають у Єгипті.
Зауважте! Також своїх громадян евакуювала Японія. Велика Британія була змушена вивезти дипломатів після низки погроз. Ріші Сунак заявив, що провели складну та швидку операцію.Є домовленість про тимчасове припинення вогню
Окрім того, у Судані тимчасово домовилися про припинення вогню. Новину повідомив Ентоні Блінкен. Воно розпочалося о 00:00 24 квітня та триватиме 3 доби.
Коротко про RSF
- Згідно з даними аналітиків, Сили оперативної підтримки налічують близько 10 тисяч бійців. Вони мають бази по всій території Судану.
- Виникли RSF з так званих ополченців-джанджавідів. Вони брали участь у конфлікті 2000-х років у регіоні Дарфур. Їх використовував уряд правлячого на той час президента Омара аль-Башира.
- Згодом сили росли та використовувалися як прикордонні загони. Вони займалися боротьбою з нелегальною міграцією. Тим часом бізнес-інтереси Хеметі росли за сприяння аль-Башира.
- Уже з 2015 року RSF відправляли за межі країни. Вони брали участь у війні в Ємені спільно з військами ОАЕ. Це дозволило Хеметі налагодити зв’язки з країнами Перської затоки.
- У 2017 році ухвалили закон, який передбачав легітимізацію RSF в країні. Вона стала незалежною силою безпеки в державі.
- А вже у 2019 році RSF брали участь у військовому перевороті. Його результатами стало усунення від влади аль-Башира.
- Зауважимо, що RSF звинувачують у вбивствах десятків продемократичних протестувальників, а також міжплемінному насильстві.