Судний день Новинського: за що екс-регіонала та магната позбавили імунітету

8 грудня 2016, 19:01
Читать новость на русском

Верховна Рада за поданням Генпрокуратури ухвалила рішення про зняття депутатської недоторканності з народного депутата, одного з лідерів Опоблоку Вадима Новинського. Відповідне рішення підтримали 228 депутатів. В чому звинувачують відомого нардепа і олігарха і як ситуація розвиватиметься далі, розбиралися журналісти сайту "24".

Янукович і спроба узурпації української церкви

Вадим Новинський відомий не тільки тим, що він дуже багата і впливова людина. Його добре знають прихожани УПЦ МП, адже Новинський протягом багатьох років підтримує УПЦ МП не тільки великими пожертвуваннями. Нардеп – відомий прихильник "русского міра", кремлівського пропагандистського проекту для дестабілізації України. Звичайно, його віра не є підставою для звинувачення. Але саме через церковні справи Генпрокуратура висунула проти нього звинувачення в співучасті в незаконному позбавленні волі архієпископа Олександра (Драбинка), секретаря і довіреної особи нині вже покійного митрополита УПЦ МП Володимира (Сабодана).

Генпрокурор Юрій Луценко, виступаючи з парламентської трибуни, звинуватив Новинського у тому, що він в 2013 році сприяв незаконним діям тодішнього президента Януковича, який хотів узурпувати церковну владу в УПЦ МП через призначення лояльних собі людей на вищі церковні посади. За словами Луценка, Янукович збирався балотуватися на другий президентський термін і хотів максимально забезпечити собі електоральну підтримку. Церква – дуже впливовий інструмент на настрої суспільства, якщо його правильно використати.


Янукович за допомогою Новинського хотів усунути митрополита Володимира

З цією метою Янукович, за допомогою тодішніх міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та начальника столичної міліції Валерія Коряка, а також Новинського, хотів змусити митрополита Володимира, який на той момент був серйозно хворим, зректися свого сану. На його ж місце, як стверджує генпрокурор, Янукович хотів поставити лояльного до себе митрополита Бориспільського Антонія Паканича.

Янукович доручив Захаченку зібрати компромати на наближених до Сабодана людей. Таке саме завдання отримав і Новинський. Його роль була у доведенні до кінця плану Януковича – зречення митрополита Володимира свого сану і обрання угодної екс-президенту особи,
– заявив Луценко.

Під приціл Захарченка потрапив архієписком Олександр (Драбинко), який був секретарем і довіреною особою митрополита Володимира. Він єдиний, хто мав право на підпис документів від імені настоятеля, в тому числі тих, що стосувалися лікування глави УПЦ МП. Проти Драбинка сфабрикували звинувачення щодо викрадення в 2013 році двох монахинь, хоча, зі слів Луценка, він проходить у справі, як свідок.

Захарченко, залякуючи Драбинка арештом, змусив його підписати прохання про охорону, яка стала конвоєм, позбавивши фактично волі. Архієпископа ізолювали, позбавили будь-яких видів зв’язку,
– зазначив генпрокурор.

За словами Луценка, безпосередніми виконавцем був спецпідрозділ "Грифон", який утримував Драбинка спочатку в готелі "Опера" в Києві, потім в одному із заміських комплексів в Ірпені, а також у Вишгородському районі.

Захарченко, говорить генпрокурор, кілька разів наказував привезти на зустріч Драбинка, під час чого вимагав від нього вплинути на відречення Сабодана від сану митрополита. В 2013 році Новинський був одним з учасників зустрічі, де Драбинку висунули умову, що для нього є один шлях – умовити Сабодана піти "на відпочинок". Сам архієпископ повинен був виїхати з України, а новим митрополитом мав стати Антоній Паканович. Відповідальність за виконання було покладено на Вадима Новинського.

Загалом, за даними ГПУ, архієпископа Драбинка утримували в ізоляції проти його волі 179 діб. Звільнитися він зміг з початком Революції Гідності.

Торжество справедливості чи політичне переслідування

У Верховній Раді в день прийняття рішення було гаряче. "Справа Новинського" тягнеться вже більше місяця, а зрушень немає. Формально – через позицію Регламентного комітету, який прийняв рішення про недостатність доказової бази проти народного депутата. При цьому фракція "Об’єднання "Самопоміч" покинула напередодні сесійну залу, заявивши, що вимагає винесення на голосування питання про зняття депутатської недоторканності з Новинського.

Примітно, що Вадим Новинський був присутній на засіданні і, згідно з регламентом, виступив з трибуни. Він заявив, що ГПУ з метою політичного переслідування і тиску сфабрикувала справу.

Це детектив, який базується на лжесвідченнях і фантазіях Генпрокуратури. ГПУ перетворилася на НКВС зразка 1937 року і переслідує всіх тих, хто не згоден з владою,
– пафосно сказав Новинський.

За його словами, він не проходить по справі навіть як підозрюваний і з юридичної точки зору немає жодних підстав для притягнення його до відповідальності. Сам він допомагав Драбинку на прохання і з благословення митрополита Володимира. Архієпископа ніхто не ізолював.

Він переміщався всюди безперешкодно, де хотів. Був на богослужіннях, зустрічах з політиками. Хіба що в нічні клуби не ходив, куди його, напевно, не пускали,
– зазначив Новинський.

Про всяк випадок він фактично пригрозив парламентарям, сказавши, щоб вони не думали, по кому дзвонить дзвін – тому що це за ними.


Новинський для партій Майдану – сакральна жертва

Вишенькою на торті Новинського стала його заява про те, що саме Петро Порошенко, будучи міністром економіки в уряді Азарова звернувся до Януковича з проханням надати українське громадянство відомому магнату. Новинський, нагадаємо, раніше був громадянином Росії.

Само собою, його підтримала фракція Опоблоку, а також депутатська група "Відродження", в складі якої, які відомо, чимало екс-регіоналів. Не голосувала і група "Воля народу", лідером якої донедавна був екс-депутат Олександр Онищенко, з якого влітку зняли недоторканність за підозрою в корупції і який переховується за кордоном.

Фракції, які пов’язані з Майданом, кожна зі своїми застереженнями, все-таки підтримали постанову про позбавлення Новинського імунітету. Представник "Самопомочі" Єгор Соболєв заявив, що не можна зупинятися на притягненні до відповідальності тільки Новинського. Потрібно, щоб відповіли всі, хто разом з Януковичем обкрадав країну та брав участь у репресіях, і сьогодні продовжує використовувати колишні схеми для збагачення. Треба, наголосив він, розірвати цю кругову поруку, знімаючи недоторканність з таких депутатів.

Представник "Народного фронту" Юрій Береза назвав Новинського і "Опоблок" п’ятою колоною, яка працює на Росію.

Не пропустив нагоди нагадати про себе лідер Радикальної партії Олег Ляшко, заявивши, що не вірить жодному слову Луценка, який просто піариться. Адже не вперше генпрокурор робить гучні заяви, звинувачуючи того чи іншого політика у злочинах, однак потім справи розвалюються. При цьому Ляшко все ж відзначив, що його фракція підтримає подання ГПУ.

Для парламентських партій, які пов’язані з Майданом, Новинський – сакральна жертва. Вони його сприймають як ворога. Хоча Новинський і розгорнув на свій захист дуже потужну інформаційну і політичну кампанію. І на рівні Регламентного комітету, який не підтримав подання ГПУ, це дало результат,
– говорить голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Крім того, на думку експерта, розвитку "церковної справи" Новинського посприяла ще й літня хресна хода, яку ініціювала УПЦ МП і за якою фактично стояв Новинський. За словами Фесенка, хресний хід у липні викликав сильну емоційну реакцію. Він не налякав, але "напряг" багатьох.

Новинський залишиться і спробує взяти реванш

Вадим Новинський, судячи з усього, не планує, принаймні поки що, виїжджати з України. Адже парламент не голосував за його арешт. Тому, вважає Володимир Фесенко, швидше за все, нардеп спробує взяти реванш у судах, через які буде важко провести цю справу.

Те, що рішення парламенту було проголосоване при негативному висновку Регламентного комітету, може бути зачіпкою. Так що він може і залишитися в Україні. Хоча, умовно кажучи, може завжди тримати свій літак під парламентом,
– говорить політолог.

Експерт не впевнений, що Новинський стане організовувати ще одну хресну ходу заради свого виправдання. Хоча, зауважує Фесенко, хресна хода – запасний полк, резервний інструмент. Але УПЦ МП теж розуміє, що це буде політичний конфлікт, який може їй серйозно ускладнити життя.


Чи вдасться Луценку довести справу до суду?

Експерти не виключають, що рішення по Новинському може стати елементом торгу. Зокрема, за ухвалення бюджету на 2017 рік, розгляд якого знову відкладений. Політичний експерт Кирило Молчанов не виключає певних політичних торгів. За його словами, якщо ж зайде справа про відкуп, то в Новинського достатньо ресурсу.

Вочевидь, справа не обмежиться тільки церковною складовою – за нею може з’явитися і економічна, адже офіс "Смарт-холдингу" Новинського вже обшукували. В той же час зняття недоторканності з Вадима Новинського – сигнал іншим екс-регіоналам з Опозиційного блоку і інших політичних сил.


Для екс-регіоналів усе тільки починається?

Рішення по Новинському послаблює Опоблок. Це питання тактики ГПУ: проти кого і коли направляти подання. Потенційними фігурантами одразу можуть бути кілька людей,
– переконаний Володимир Фесенко.

З іншого боку, хоча й Верховна Рада таки ухвалила непросте рішення, тепер ще велике питання, чи справу буде доведено до логічного завершення. Головне, щоб розслідування було об’єктивним і неупередженим, а судовий вирок – справедливим. Тоді дійсно буде розірвана кругова порука, а суспільство зрозуміє, що країна рухається в бік розвитку демократії, що Україна – правова держава, де перед законом усі рівні.

Читайте також: "Плівки Онищенка": зрозуміло про причини виступу нардепа-втікача проти Порошенка