Судова реформа: хто "за", а хто "проти" ініціатив гаранта
Рада і сьогодні, 19 вересня, не змогла поставити крапку в розгляді судової реформи. Бо до останнього з президентського пакету документів обранці внесли понад 4 тисячі пропозицій. І це при тому, що 700 розглянули на попередньому пленарному тижні.
У порядку денному президентський законопроект стоїть першим. Одним документом ініціатор судової реформи пропонує внести зміни до низки галузевих кодексів. І цим поставити крапку у законодавстві, потрібному для завершення судової реформи. Вона стартувала ще рік тому. Бо без цього документу, зокрема нові судді Верховного суду не зможуть виконувати свої обов'язки, переконують у президентському блоці.
Читайте також: З'явилися перші цифри державного бюджету на 2018 рік: вражаючі зміни
"Cитуація проста: чи ми даємо українцям справедливий суд, а інвесторам справедливий захист інвестицій, або консервуємо систему часів Януковича",
– сказав голова фракції БПП Артур Герасимов.
У "Батьківщині" ж стверджують, що президент робить судову систему ще більш ручною, ніж за його попередник. А парламент усувають від впливу на неї. Навіть переатестація суддів проходить під контролем гаранта.
Переатестацію проводять люди, повністю лояльні до Порошенка і його Адміністрації. І ВККС, і Вища Рада правосуддя сьогодні залежні і від Порошенка і його Адміністрації,
– вважає заступник лідера фракції "Батьківщина" Сергій Власенко.
До того ж судові послуги стають недоступними простим людям, говорять противники реформи, а це усі, крім фракцій коаліції. І пропонують своїми поправками скасувати президентські тарифи.
"Звертатись до суду мають змогу дуже заможні люди, платити зараз треба навіть за витребовування доказів", – запевняє лідерка фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
За словами голови Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Руслана Князевичя, "жодного підвищення ставок судового збору не буде, комітет вирішив вилучити ці норми з проекту змін".
Читайте також: В Адміністрації Президента прокоментували заяву Саакашвілі про склад готівки
Проте залишив усі інші. Зокрема позивача зобов'язують оплачувати адвоката відповідачу, якщо в того немає грошей. А комунальний борг з банківського рахунку можуть стягнути без відома боржника. А ще президентський документ пропонує скоротити термін розгляду справи, аби, мовляв, розвантажити суди. Також судді самі вирішуватимуть наскільки засідання буде відкритим.
Президентський законопроект схожий на кашу. На це зауважують навіть у президентській фракції.
Я вважаю, що всі кодекси треба розглядати окремо, що їх не можна кидати докупи,
– зазначила народна депутатка від фракції БПП Оксана Продан.
О 18 годині депутати здались, пройшовши лише півтори тисячі з 4,5 тисяч власних поправок. Але попри тотальне обурення президентським документом, жодну з його пропозицій своїми правками скасовувати не змогли. Забракло голосів. Розгляд гігантського документу продовжать завтра, 20 вересня.