Фіаско російської "Луна-25" зашкодить космічному партнерству з Китаєм – Bloomberg
Джерело:
BloombergНещодавня аварія російського космічного апарату "Луна-25" на поверхні Місяця не лише завдала удару по російським прагненням в освоєнні космосу, але й кинула тінь на космічне партнерство з Китаєм. Цей інцидент підточує взаємні прагнення Володимира Путіна та Сі Цзіньпіна, оскільки обидвоє співпрацювали над будівництвом спільної місячної бази, яка мала б конкурувати зі США.
Російська бляшанка "Луна-25" мала стати першим російським апаратом, який здійснив посадку біля південного полюса Місяця. Саме там повинна бути побудована спільна база, про яку Росія й Китай оголосили ще у 2021 році. Спільні зусилля мали на меті посилити можливості космічних програм обох країн.
Дивіться також Невдахи: російська місія "Луна-25" завершилася феєричним зіткненням апарата з Місяцем
Нічого не сталося
Напередодні запуску У Яньхуа, головний конструктор найбільшого китайського проєкту з освоєння далекого космосу, очолив делегацію на російському космодромі "Східний". Візит мав на меті сприяти зміцненню співпраці між космічними програмами двох країн, підкреслюючи важливість цієї співпраці.
Провал російської місії китайські ЗМІ висвітлювали досить стримано, а офіційне інформаційне агентство "Сіньхуа" в неділю надало лише стисле повідомлення з п'яти речень. Втім наслідки катастрофи не залишилися поза увагою експертів і спостерігачів. Ху Сіцзінь, колишній редактор контрольованої Комуністичною партією газети Global Times, вважає, що цей інцидент, ймовірно, завдасть удару по російських амбіціях.
Невдача "Луна-25" стала першою спробою Росії здійснити висадку на Місяць після розпаду Радянського Союзу.
Країна-помилка здатна лише нищити
Як зазначив Брюс МакКлінток, провідний науковий співробітник RAND Corp, російська космічна програма стикається з проблемами корупції, неефективного управління та санкцій. Невдача з "Луна-25" розглядається як значний удар по довірі до Росії у сфері освоєння космосу, що стався в той час, коли становище країни і так було нестабільним.
Після катастрофи китайські ЗМІ применшили роль Росії в проєкті створення місячної бази. Власні досягнення Китаю в космосі, такі як висадка космічного корабля на зворотному боці Місяця у 2019 році, позиціонують його як потужного гравця у сфері освоєння космосу.
Попри початкові прагнення до співпраці, є ознаки того, що погляд Китаю на цінність Росії як космічного партнера дещо змінився після невдачі.
Дивіться також Шпигун на орбіті: Китай запустив перший супутник-радар, нібито для запобігання стихійним лихам
Китай шукатиме нового партнера?
Цей інцидент дає можливість Індії показати, що вона здатна на серйозні досягнення у сфері дослідженні Місяця. Нещодавно запущений індійський апарат "Чандраян-3" має здійснити спробу посадки на південному полюсі супутника і якщо це вдасться зробити, баланс сил у космічній галузі може сильно змінитися.
Boomberg цитує заяву Марка Хілборна, експерта з оборонних досліджень, який зазначає, що хоча Китай може зменшити публічну увагу до своєї співпраці з Росією в освоєнні космосу через міжнародне занепокоєння, деякі сфери співпраці все ж можуть продовжуватися, зокрема, в галузі систем раннього попередження про ракетний напад.