Науковців здивував несподіваний склад атмосфери планети WASP-107b

17 листопада 2023, 13:04
Читать новость на русском

Джерело:

Nature

У нещодавньому дослідженні науковці виявили несподівані дані про склад атмосфери екзопланети супернептуна WASP-107b. Відкриття, яке стало можливим завдяки даним космічного телескопа NASA імені Джеймса Вебба, кидає виклик попереднім моделям і розширює наші уявлення про атмосферу далеких планет.

Що це за планета

WASP-107b, вперше відкрита у 2017 році, обертається навколо помаранчевої карликової зорі на відстані приблизно 200 світлових років від Землі. Екзопланета трохи масивніша за Нептун, а її густина набагато нижча, ніж у будь-якої іншої відомої екзопланети. Її близькість до своєї зірки спричиняє поступову втрату атмосфери, утворюючи кометний хвіст.

Дивіться також "Джеймс Вебб" знайшов галактику близнюка Молочного Шляху на краю Всесвіту

Використовуючи інструмент середнього інфрачервоного діапазону телескопа Джеймса Вебба (MIRI), вчені з Левенського католицького університету заглибилися в атмосферу WASP-107b. Всупереч очікуванням, вони виявили в газовій оболонці супернептуна водяну пару, діоксид сірки (SO2) та силікати, які є основним компонентом земного піску.


Спектр екзопланети WASP-107b / Фото Leen Decin, KU Leuven, Belgium

Несподівана присутність діоксиду сірки викликала питання, оскільки моделі передбачали його відсутність через відносно "холодну" температуру екзопланети – менш як 450 градусів за Цельсієм.

Дослідники припускають, що "роздута" газова оболонка гіганта сприяє утворенню діоксиду сірки, спровокованого високоенергетичними фотонами від холодної материнської зірки, що проникають крізь атмосферу з низькою щільністю.

Не менш несподіваною була присутність силікатних хмар на великих висотах на WASP-107b. Формування силікатних хмар при нижчих температурах, яке зазвичай спостерігається на гарячих газових гігантах, кидає виклик існуючим моделям. Вчені пропонують як можливе пояснення безперервний цикл сублімації і конденсації через вертикальний транспорт, подібний до кругообігу води на Землі.

Читайте на сайті Астрономи поєднали Джеймса Вебба та Габбл, щоб створити новий знімок скупчення "Різдвяна ялинка"

Дослідження не лише дає уявлення про унікальні характеристики WASP-107b, але й розширює наше розуміння атмосфер екзопланет. Отримані результати можуть сприяти уточненню моделей формування та еволюції екзопланет, враховуючи складну взаємодію хімічних речовин і кліматичних умов у цих далеких світах. Космічний телескоп Джеймса Вебба продовжує відкривати нові таємниці, розширюючи межі астрономічних досліджень.