Захищених немає, – у Київстар розповіли, що будь-яка інфраструктура вразлива
Президент компанії Київстар Олександр Комаров в ефірі телеканалу "Рада" прокоментував поточну ситуацію довкола кібератаки на IT-системи Київстару. Зокрема торкнувся питання захищеності як самого оператора, так і інших українських компаній.
Деталі
Відразу після атаки з'явилися припущення, що й інші мобільні оператори можуть стати жертвами аналогічного кібернападу. Користувачі до того ж помітили, що застосунки Vodafone і Lifecell не працюють. Однак в обох компаніях це пояснили значним навантаженням на систему через раптовий наплив нових клієнтів. Жодних перебоїв зі зв'язком чи інтернетом у них не спостерігали.
Дивіться також Атака на Kyivstar: Microsoft, Cisco та Ericsson допомагають відновлювати пошкоджену мережу
Якби мене запитали позавчора, я б сказав, що телеком-галузь України є однією з найбільш захищених. А те, що трапилось, означає, що захищених нема. З моєї точки зору, будь-яка критична інфраструктура, яка суттєво залежить від сучасних IT-технологій є вразливою,
– каже Олександр Комаров.
Директор зауважує, що СБУ наразі розслідує метод проникнення хакерів у систему – чи це внутрішня вразливість, чи соціальний інжиніринг, чи інший шлях. На його думку, як би не був захищений "периметр", якою б не була протидія зовнішнім атакам, але до певних підходів, до яких вдаються хакери, вразливими є всі.
Що таке соціальний інжиніринг?
Це хакерський метод, який не передбачає жодних технічних маніпуляцій з системою жертви. Натомість злочинець застосовує індивідуальний підхід до конкретної людини, щоб через її неуважність потрапити в програмні комплекси. Наприклад, коли ви отримуєте повідомлення від нібито знайомої людини, яка просить у вас грошей. Загалом для цього методу характерна маніпуляція емоціями, зловживання звичками людини, неуважністю, страхами, довірою. Кінцевою метою такого підходу є змусити жертву віддати бажане – пароль від облікового запису, інформацію про інших людей, в руках яких може бути доступ до бажаних систем або ті ж гроші.- Нагадаємо, вчора, 12 грудня 2023 року хакери здійснили кібератаку на системи Київстару, залишивши частину українців без зв'язку та інтернету.
- Як пізніше заявили в компанії, злочинці намагалися зруйнувати якомога більшу частину інфраструктури.
- Станом на ранок 13 грудня вдалося відновити частину послуг фіксованого зв'язку. Однак мобільні мережі все ще недоступні.