Індія запустить місію до Сонця вже на початку вересня

29 серпня 2023, 15:31
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Індія успішно запустила зонд на Місяць і вже з перших днів почала робити хвилюючі відкриття. Відразу після цього країна планує запустити ще один космічний апарат, Aditya-L1, який цього разу полетить до Сонця.

Коли запуск

Обсерваторія місії під назвою Aditya-L1, що на санскриті означає "Сонце", прибула до місця запуску на острові Шріхарікота на східному узбережжі Індії. Її запустять 2 вересня, повідомляє Індійська організація космічних досліджень (ISRO), національне космічне агентство країни.

Дивіться також Ровер місії "Чандраян-3" надіслав своє перше фото поверхні Місяця

ISRO оголосила про заплановану дату запуску в соціальній мережі X (раніше відомій як Twitter) 28 серпня, через кілька тижнів після того, як 13 серпня опублікувала перші фотографії космічного апарата.

Хоча Сонце вивчається вже давно, вчені все ще спантеличені тим, чому його корона в 200 разів гарячіша, ніж поверхня. Цей зовнішній атмосферний шар може сягати температури в мільйон і більше градусів, тоді як температура фотосфери становить близько 5500 градусів за Цельсієм.

До речі, нещодавно Королівська обсерваторія Бельгії опублікувала цікаву теорію, яка може пояснити цей феномен. Ми описали її в окремому матеріалі.

Дослідники також мало знають про те, що саме відбувається на Сонці перед тим, як воно випускає в космос свої спалахи та величезні хмари плазми, які називаються корональними викидами маси (КВМ), і як вони розганяються до величезних швидкостей поблизу сонячного диска.

Вчені сподіваються, що обсерваторія Aditya-L1 надасть деякі ключі до розгадки всіх цих таємниць, що десятиліттями не знаходять свого пояснення.

Очікується, що космічний апарат злетить на вершині чотириступеневої ракети, відомої як Полярна ракета-носій, яка спочатку виведе обсерваторію на стабільну кругову траєкторію навколо Землі. Після того, як вчені переконаються, що сім бортових інструментів пережили запуск, кругова орбіта космічного апарата буде розтягнута до яйцеподібної траєкторії, яка покладе початок його чотиримісячній подорожі до кінцевого пункту призначення.

Зрештою, обсерваторія вирушить до місця в космосі на відстані близько 1,5 мільйона кілометрів від Землі, звідки вона зможе безперервно спостерігати за Сонцем. На цьому космічному форпості, який називається Точка Лагранжа 1 або L1, також розташована Сонячна і геліосферна обсерваторія — проєкт NASA і Європейського космічного агентства, який стежить за сонячною активністю з 1996 року.

На борту Aditya – сім наукових приладів, чотири з яких призначені для безпосереднього спостереження за Сонцем:

  • Два рентгенівські спектрометри, які вивчатимуть властивості сонячних спалахів.
  • Коронограф, який робитиме безперервні знімки Сонця для виявлення спалахів.
  • Інструмент для вимірювання сонячної радіації.
  • Ще два призначені для вивчення сонячного вітру та його компонентів.
  • І останній — магнітометр для вимірювання магнітних полів на позиції космічного апарату в точці L1.

Обсерваторія Aditya-L1 коштує майже 3,8 мільярда рупій (45 мільйонів доларів США). Її створювали 15 років.