Кора Марса виявилася значно товстішою за земну, а під нею ховається радіоактивне джерело тепла
Найсильніші з коли-небудь зареєстрованих підземних поштовхів дали унікальну можливість зазирнути всередину Червоної планети. Вчені отримали нову інформацію про її внутрішню будову.
Кора Марса, тобто його зовнішній шар, набагато товща за земну або навіть кору Місяця. Таких висновків дійшли автори недавнього дослідження, в якому вивчали внутрішню структуру Марса. У роботі використали дані, зібрані зондом InSight за чотири роки.
Цікаво Несправний китайський марсохід знайшов докази відносно недавньої появи води
Що відомо про будову Марса
Найсильніший із коли-небудь зареєстрованих марсотрусів стався торік у травні. Сейсмічні хвилі проходили через марсіанську кору вглиб планети. Вчені використовували ці поштовхи, які пройшли марсіанською поверхнею, тричі обігнувши планету, щоб визначити товщину кори.
- Результати показують, що кора в середньому має товщину від 42 до 56 кілометрів.
- Вона найтонша під ударним басейном на рівнині Ісіди: приблизно 10 кілометрів.
- У регіоні Фарсіда кора найтовстіша: близько 90 кілометрів.
Це означає, що марсіанська кора набагато товща, ніж земна чи місячна. Нам пощастило спостерігати цей марсотрус. На Землі нам було б важко визначити товщину земної кори за допомогою землетрусу такої ж сили, який стався на Марсі. Хоча Марс менший за Землю, він ефективніше транспортує сейсмічну енергію,
– пояснює Дойон Кім, сейсмолог з Інституту геофізики Швейцарської вищої технічної школи Цюріха.
Один з найважливіших результатів цього дослідження стосується різниці між північною та південною півкулями Марса. Перша складається здебільшого з пласких низовин, тоді як на півдні знаходяться високі плато.
У роботі також повідомлялося про радіоактивні матеріали, що нагрівають внутрішню частину Марса: торій, уран і калій. Від 50 до 70 відсотків цих елементів, що виробляють тепло, знаходяться в марсіанській корі. Це допомагає пояснити деякі марсотрясіння.