Кора Марса, тобто його зовнішній шар, набагато товща за земну або навіть кору Місяця. Таких висновків дійшли автори недавнього дослідження, в якому вивчали внутрішню структуру Марса. У роботі використали дані, зібрані зондом InSight за чотири роки.
Цікаво Несправний китайський марсохід знайшов докази відносно недавньої появи води
Що відомо про будову Марса
Найсильніший із коли-небудь зареєстрованих марсотрусів стався торік у травні. Сейсмічні хвилі проходили через марсіанську кору вглиб планети. Вчені використовували ці поштовхи, які пройшли марсіанською поверхнею, тричі обігнувши планету, щоб визначити товщину кори.
- Результати показують, що кора в середньому має товщину від 42 до 56 кілометрів.
- Вона найтонша під ударним басейном на рівнині Ісіди: приблизно 10 кілометрів.
- У регіоні Фарсіда кора найтовстіша: близько 90 кілометрів.
Це означає, що марсіанська кора набагато товща, ніж земна чи місячна. Нам пощастило спостерігати цей марсотрус. На Землі нам було б важко визначити товщину земної кори за допомогою землетрусу такої ж сили, який стався на Марсі. Хоча Марс менший за Землю, він ефективніше транспортує сейсмічну енергію,
– пояснює Дойон Кім, сейсмолог з Інституту геофізики Швейцарської вищої технічної школи Цюріха.
Один з найважливіших результатів цього дослідження стосується різниці між північною та південною півкулями Марса. Перша складається здебільшого з пласких низовин, тоді як на півдні знаходяться високі плато.
Топографічна карта марсіанської поверхні (ліворуч) та зображення товщини кори (праворуч) / Фото MOLA Science Team / Doyeon Kim, ETH Zurich
У роботі також повідомлялося про радіоактивні матеріали, що нагрівають внутрішню частину Марса: торій, уран і калій. Від 50 до 70 відсотків цих елементів, що виробляють тепло, знаходяться в марсіанській корі. Це допомагає пояснити деякі марсотрясіння.