Стародавні кам'яні кола в Норвегії приховували страшну таємницю

11 липня 2024, 18:31
Читать новость на русском

Джерело:

Science Norway

Археологи знайшли у Норвегії низку таємничих об'єктів, утворених каменями, складеними одне біля одного так, щоб утворити ідеальні кола. Здавалося, це якісь культурні формування, які могли б мати церемоніальне призначення, але коли їх почали розкопувати, під каменями знайшли дещо вкрай неочікуване.

Що приховували камені

Розкопки показали, що десятки цих кіл насправді є дитячими похованнями бронзової та залізної доби. Вони розташовані за 80 кілометрів на південь від Осло, неподалік від кордону зі Швецією. Знайшла їх команда Норвезького музею історії культури минулого року.

Дивіться також Поряд із Ватиканом розкопали стародавній сад римського імператора Калігули віком 2000 років

Вони лежали тут як таємниця, поки ми їх не знайшли. Ми розкопували їх один за одним і в підсумку знайшли 41 круглу кам’яну формацію,
– каже археологиня музею Гуро Фоссум.

Кола з каміння, що сягають до 2 метрів у поперечнику, були покладені разом, як вулична бруківка, але заглиблені на кілька сантиметрів під поверхнею. Кілька кіл були розміщені таким чином, щоб менші камені оточували один більший у центрі.


Археологи розкопали стародавнє поховання / Фото Музей історії культури/Університет Осло

Подальші дослідження виявили під ними обгорілі кістки і черепки кераміки. Аналіз показує, що майже всі поховання були дитячими й зробленими в період між 800 і 200 роками до нашої ери. Багато з похованих тут були немовлятами, інші – у віці від 3 до 6 років.

Датування показує, що місце поховання використовувалося протягом тривалого періоду, тому всі вони не могли загинути під час одного стихійного лиха, спалаху хвороби чи епідемії,
– розповідає Фоссум.

Унікальна знахідка

Така концентрація стародавніх дитячих поховань є унікальною в Європі, йдеться у повідомленні музею. Територія навколо могильника усіяна наскальними малюнками, які описують подорожі та поклоніння сонцю.

Експерти відзначили, що рівень дитячої смертності в той час, імовірно, був високим, тож людям, які жили в цій місцевості, цілком могла спасти на думку ідея окремого кладовища для дітей.

Після того, як археологи зібрали важливі зразки з місця розкопок і провели його ретельне фотографування, вони припинили роботи й законсервували місце. Одне з кам'яних утворень незабаром буде представлено на виставці під назвою "В пам'ять про дітей" в Музеї історії культури в Осло.


Процес розкопок / Фото Музей історії культури/Університет Осло

Археологи також планують проаналізувати артефакти з місця розкопок, які включають шматки глиняного посуду і те, що може бути металевою брошкою.

Аналіз фрагментів глиняного посуду може багато чого нам розповісти. Не схоже, що всі посудини були контейнерами для спалених кісток. Деякі з них були розміщені між могилами, і нам дуже цікаво, що було всередині них,
– додає Гуро Фоссум.

За словами археологині, цей могильник виявили після дослідження поселення кам'яної доби, розташованого неподалік.

За часів скандинавської бронзової та залізної доби було заведено кремувати померлих на вогнищах, а кістки, що залишалися, або ховати, або розкидати. Над місцем кремації часто споруджували плаский шар каміння у вигляді спіралі або колеса.


Археологи розкопали стародавнє поховання / Фото Музей історії культури/Університет Осло

Дивіться також Учений розгледів алфавіт втраченої цивілізації на фотографії, яку знайшов у соцмережі X

Але місце поховання у Норвегії є незвичайним: "Могили розташовані дуже близько одна до одної. Вони, мабуть, знаходилися на відкритій місцевості, з проїжджими дорогами поблизу, тому всі про них знали. Ями для приготування їжі та вогнища навколо місця вказують на те, що у зв'язку з похованнями проводилися збори та церемонії".

Крім того, могили були ретельно оброблені: "Кожен камінь був узятий з іншого місця і точно розміщений у формації. Ми ставили собі питання, хто доклав стільки зусиль", – каже вчена. Відповідь прийшла тоді, коли стало зрозуміло, що більшість померлих були дітьми. Все було зроблено з великою турботою саме з цієї причини.