У трилобітів знайшли третє око, яке раніше не могли розпізнати в скам'янілостях

26 березня 2023, 18:35
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Трилобіти, група давно вимерлих морських членистоногих, мали приховане третє око, а іноді навіть четверте або п'яте! Про це свідчать нові дослідження.

Раніше вчені вважали, що треті очі "були характерною ознакою личинкової стадії тварин", які жили в палеозойську еру (541 – 252 мільйони років тому). Однак нові добре збережені скам'янілості показують інакшу картину – середнє око, розташоване посередині лоба. 

Цікаво Ґендальф би зрадів: в Австралії виявили останки гігантських орлів, яким понад 50 000 років

Що відомо

Коли дослідники оглянули зразок Aulacopleura koninckii, у якого була відсутня частина голови, вони побачили три "темні, непомітні й крихітні овальні плями однакового розміру в передній частині голови".

Чіткий, регулярний зовнішній вигляд відрізняє цю структуру від випадкових утворень, що виникли в результаті розпаду або скам'яніння, і відповідає очікуваним реліктам простих серединних очей, оснащених пігментним шаром. Навіть якщо це одинична знахідка, вона підтверджує припущення, що трилобіти спочатку мали середні очі,
– зазначила в заяві провідна авторка дослідження Брігітте Шенеманн, професорка Інституту зоології Кельнського університету в Німеччині.

На різних етапах своєї еволюції трилобіти, ймовірно, мали від одного до декількох середніх очей. Наприклад, дослідники виявили, що у трилобіта Cyclopyge sibilla було три середніх ока, оснащених лінзами, подібними до людських, а у Cindarella eucalla – чотири. Сьогодні більшість сучасних комах і ракоподібних мають три середніх ока.

5 цікавих фактів про трилобітів

  • Трилобіти жили на Землі майже 300 мільйонів років – з раннього Кембрійського періоду до кінця Пермського періоду.
  • Вони відомі своїми характерними сегментованими тілами, які були вкриті твердим екзоскелетом з карбонату кальцію. Деякі види мали колючки або роги на екзоскелеті для захисту.
  • Розміри трилобітів варіювалися від менш ніж 1 міліметра до понад 70 сантиметрів у довжину. Найбільший з коли-небудь знайдених трилобітів, Isotelus rex, був знайдений в Манітобі, Канада, і мав понад 70 сантиметрів у довжину.
  • У деяких видів очі були розташовані на ногах, що дозволяло їм бачити в різних напрямках.
  • Трилобіти є однією з найрізноманітніших груп тварин у викопних рештках, налічуючи понад 20 000 різних видів. Вони жили в різних морських середовищах, включаючи мілководдя, рифи та глибокі океани, а їхні скам'янілості можна знайти на кожному континенті.