OpenAI успішно пролобіювала в Євросоюзі більш м'який підхід до регулювання ШІ
Джерело:
TimeКомпанія OpenAI, творець мовної моделі ChatGPT, пролобіювала в Європейському Союзі більш м'який підхід до розробки законодавства, що регулює використання генеративного ШІ. Зміни до закону, який готує Євросоюз стосуються продуктів на базі технології ШІ та їх класифікації, як розробок, що становлять високий рівень ризику.
Зазначається, що OpenAI звернулася до європейських законодавців з проханням внести кілька поправок до проєкту "Закону про штучний інтелект". Зокрема, вона запропонувала не відносити системи штучного інтелекту загального призначення (GPAI), такі як ChatGPT і DALL-E від OpenAI, до категорії "високого ризику", що накладало б на них найсуворіші зобов'язання з безпеки та прозорості.
Дивіться також Обмежене використання ШІ та строгі правила для розробників: в ЄС готують спеціальний закон
OpenAI стверджує, що правилам цієї категорії повинні відповідати лише компанії, які явно застосовують ШІ у сферах і завданнях з високим рівнем ризику.
GPT-3 сама по собі не є системою високого ризику, але має можливості, які потенційно можуть бути використані у випадках використання з високим ризиком,
– зазначила OpenAI в офіційному документі, надісланому чиновникам Європейської комісії та Ради ЄС у вересні 2022 року.
OpenAI та Європейська комісія зустрілися в червні 2022 року, щоб роз'яснити категорії ризиків, запропоновані в проєкті закону про штучний інтелект.
Як зазначає Time в Європейській комісії, представники OpenAI на цій зустрічі висловили занепокоєння тим, що передбачуване надмірне регулювання може вплинути на інновації в галузі ШІ.
Зміни таки потрапили в проєкт закону
Схоже, що лобіювання OpenAI було в основному успішним – GPAI не віднесено до категорії високого ризику в остаточному проєкті закону ЄС про ШІ, схваленому 14 червня. Однак він накладає більш високі вимоги до прозорості для "базових моделей" – потужних систем ШІ, таких як GPT-3, які можна використовувати для різних завдань.
Закон вимагатиме від компаній проводити оцінку ризиків і розкривати інформацію про те, чи використовувалися матеріали, захищені авторським правом, для навчання своїх ШІ-моделей.
Читайте на сайті OpenAI відкладає навчання GPT-5: компанія занепокоєна безпекою людства
OpenAI, поза тим, підтримує включення "базових моделей" як окремої категорії в закон про ШІ, хоча компанія вважає за краще не розкривати джерела даних для навчання своїх ШІ-моделей, побоюючись судових позовів про порушення авторських прав.
До набуття чинності "Закону ЄС про штучний інтелект" пройде ще багато часу. Очікується, що він буде схвалений наприкінці цього року і може зайняти до двох років, перш ніж набуде чинності.