NASA готується до старту місії "Психея": апарат вивчатиме загадковий металевий астероїд

4 жовтня 2023, 19:04
Читать новость на русском

Американське космічне відомство планує запустити місію Psyche ("Психея"), яка досліджуватиме металевий астероїд під назвою 16 Psyche. Чому саме цей астероїд і що такого особливого у цій місії – ділимося цікавими фактами про подію.

Вікно запуску

Запуск буде здійснено за допомогою ракети SpaceX Falcon Heavy з Космічного центру Кеннеді у Флориді 12 жовтня о 16:16 за Києвом. Вікно для запуску триватиме до 25 жовтня, пропонуючи одну можливість на день, інформує 24 Канал.

Читайте на сайті Марсохід NASA зафіксував надзвичайний марсіанський феномен

Що відомо про астероїд 16 Psyche

Вперше відкритий у 1852 році, астероїд Психея розміром з невелику країну унікальний тим, що він складається переважно з нікелю та заліза, подібно до земного ядра. Ця металева природа робить Психею привабливим об'єктом вивчення, оскільки дослідники розмірковують про її формування.

Вважається, що цей астероїд, єдиний у своєму роді, є оголеним ядром зруйнованої планети – явище, з яким жоден космічний апарат ніколи раніше не стикався.

За даними Університету штату Арізона (ASU), астероїд 16 Психея був лише 16-м астероїдом, коли-небудь відкритим. Його помітила італійський астроном Аннібале де Гаспаріс, яка назвала його на честь давньогрецької богині душі. Психея має масу приблизно 220 мільярдів мільярдів кілограмів, що робить її 11-м за масою відомим астероїдом у Сонячній системі.


Астероїд 16 Психея вважають ядром пошматованої планети / Фото NASA

Сімоне Марчі, який спеціалізується на дослідженнях астероїдів та планет, є співдослідником місії "Психея". У матеріалі Space.com він пояснив, що особливі фізичні властивості астероїда, виявлені за допомогою телескопічних спостережень, вказують на те, що вона може бути ядром (або його частиною) протопланети. Набір інструментів місії допоможе вченим визначити історію Психеї серед інших астероїдів і з'ясувати, скільки разів і наскільки сильно Психея постраждала від сильних зіткнень.

Місія Psyche має на меті просканувати астероїд на предмет доказів, що підтверджують або спростовують цю гіпотезу.

Космічний апарат "Психея"

Зонд Psyche, розміром приблизно з тенісний корт з висунутими сонячними панелями, матиме на борту кілька інструментів, які допоможуть проаналізувати склад астероїда. Серед них:

  • камери з високою роздільною здатністю,
  • спектрометр,
  • магнітометр,
  • прилад для вимірювання гравітації.

Космічний апарат також оснащений новою революційною технологією лазерного зв'язку.


Апарат "Психея" підлітає до астероїда / Ілюстративне фото NASA

Після запуску зонд використовуватиме сонячну електричну тягу, щоб здійснити гравітаційний політ повз Марс. Потім він проведе 21 місяць на орбіті Психеї, роблячи перші в історії зображення переважно металевого тіла і допомагаючи дослідникам зрозуміти, як воно утворилося. Вивчаючи 16 Психеї зблизька, дослідники сподіваються краще зрозуміти формування планет земної групи.

Продовження місії та затримки

Місія Psyche, затверджена в січні 2017 року в рамках програми NASA "Діскавері", відкриє нові горизонти.

Це те, в чому полягають місії програми "Діскавері" – сміливо вирушати туди, де ми ніколи не були, щоб зробити можливим прорив у науці,
– сказав Томас Зурбухен, помічник адміністратора Управління наукових місій NASA.

Попри попередні затримки через проблеми з програмним забезпеченням навігації та управління (GNC) космічного апарату, NASA підтвердило, що місія до астероїда Психея не була скасована під час розгляду питання про продовження/припинення місії у вересні 2022 року. Однак затримка означає, що космічному апарату доведеться піти іншим шляхом до свого металевого пункту призначення. Переглянутий план відсуває очікуване прибуття корабля на серпень 2029 року.

Дивіться також Зонд New Horizons отримав нову важливу місію: що вивчатиме унікальний апарат NASA

  • NASA продовжує оцінювати варіанти місії малого супутника Janus, який, можливо, більше не зможе розділити подорож у космос з Psyche через затримку.
  • Однак, як очікується, місія NASA з оптичного зв'язку в далекому космосі все ще полетить разом з Психеєю у 2023 році.
  • Через відкладення запуску Psyche окрема місія на Венеру під назвою VERITAS відкладена до 2031 року. VERITAS має на меті за допомогою радара скласти карту поверхні Венери з орбіти в найдрібніших деталях.