Росія клонує Вікіпедію, вкравши у неї майже два мільйони статей
У Росії та "Вікіпедії" складні стосунки. Енциклопедія багато років протистоїть владі країни, якій не подобаються деякі з написаних там матеріалів. Російські суди та органи влади, такі як "Роскомнадзор", неодноразово блокували, обмежували та штрафували ресурс за відмову від співпраці. Тепер же на болотах вирішили запустити свій "аналоговнєт".
Нову електронну енциклопедію планують розмістити на російських серверах. Керувати нею буде російська юридична особа, пише 24 канал.
Цікаво Окупанти розсилають українцям повідомлення із закликами до ухилення від мобілізації
Що це буде
Як зазначають російські джерела, ідея нового сервісу, який безумовно створюється з метою пропаганди, належить Владіміру Медейко, уже колишньому директору російського підрозділу фонду Wikimedia (цей фонд управляє "Вікіпедією"). За даними ЗМІ, Медейко нещодавно звільнили з посади, заявивши, що брати контент з енциклопедії може будь-хто, але використовувати для цього посаду керівника є некоректним, тим більше працюючи над новим ресурсом таємно та довго. Його також заблокували у "Вікіпедії".
Сам Медейко запевняє, що проєкт не буде пов'язаним із державою та буде фінансуватися "виключно приватними інвесторами", хоча їхні імена та суми вкладень не розкриває.
Перші 1,9 мільйона російськомовних статей буде перенесено (чи краще сказати вкрадено) в новий проєкт прямо з "Вікіпедії", але надалі платформа розвиватиметься самостійно та "інакше".
Згідно з заявами Медейка, "Вікіпедія" викликає "настороженість" у користувачів, бо заробила "неоднозначну репутацію". "Рувікі" ж повинна стати місцем, куди росіяни прийдуть за "збалансованою точною інформацією".
Наші ключові цінності – достовірність, збалансованість, нейтральність,
– каже колишній директор Wikimedia Ru.
На щастя, це російське болото буде замкнене в межах самої Росії, де обмежиться місцевими "достовірними" авторами та місцевими читачами.
Нагадаємо:
- У на початку 2022 року російські регулятори пригрозили заблокувати Wikipedia, якщо та не відредагує один з матеріалів – статтю про російське вторгнення в Україну. Так звана "експертиза" виявила, що стаття містить "неправдиві повідомлення про акти тероризму або іншу недостовірну суспільно значиму інформацію, що розповсюджується під виглядом достовірних повідомлень".
- Наприкінці того ж місяця адміністрація ресурсу отримала вже друге попередження щодо того ж матеріалу, але знову його проігнорувала.
- У травні 2022 року Росія вносить ресурс до списку на "приземлення", що означає необхідність відкриття місцевого офісу та зберігання даних на російських серверах у межах країни. Wikimedia Foundation, яка керує сайтом, цю вимогу також ігнорує.
- Згодом суд у Москві оштрафував Wikimedia на 5 мільйонів рублів (близько 65 000 доларів) уже за чотири різні статті, які, крім матеріалу про вторгнення, стосувалися воєнних злочинів Росії в Україні, обстрілів Маріуполя та російських злочинів у Бучі. Фонд подав апеляцію.