Муміфіковані бджоли віком у 3000 років збереглися так добре, що можна дізнатися їхній раціон
Джерело:
Live ScienceТисячі років тому група бджіл-підлітків потрапила в пастку в коконах свого гнізда. Тепер його знайшли у скам'янілому стані зі збереженими комахами всередині.
Бджіл знайшли серед скель поблизу атлантичного узбережжя Португалії. Дослідники описали скам'янілості "цибулиноподібних" об'єктів, які вони ідентифікували як сліди стародавніх коконів. Оскільки такі нори могли бути вириті багатьма видами бджіл або ос, дослідники спочатку подумали, що ніколи не дізнаються, які саме комахи тут жили. Але згодом вони виявили кілька неушкоджених і навіть запечатаних коконів.
Дивіться також Чотири з п'яти колоній пінгвінів Антарктиди під загрозою вимирання через масову смерть пташенят
Про що дізналися вчені
Відсканувавши зразки, команда змогла побачити рештки стародавніх бджіл, заховані всередині цих коконів, які виглядають напрочуд недеформованими, як для того, що пролежали під землею тисячі років. Зразки є достатньо цілими, щоб дослідники розпізнали в них Eucerini, групу бджіл із надзвичайно довгими вусиками.
За словами Карлоса Нето де Карвальо, палеонтолога Глобального геопарку ЮНЕСКО "Натуртежу" в Португалії, зразки також містять сліди пилку з рослин родини Brassicaceae (Капустяні), що свідчить про те, що саме ним могли харчуватися ці бджоли незадовго до своєї смерті. До цього виду належить близько 3 000 рослин, серед яких капуста, редька, редис, гірчиця, хрін, грицики. Імовірно, конкретну назву дослідники визначити не змогли.
Муміфікована бджола / Фото Andrea Baucon., Faculty of Sciences, University of Lisbon
Муміфікована бджола / Фото Andrea Baucon., Faculty of Sciences, University of Lisbon
Ці бджоли відкладають яйця в підземних гніздах, де з часом їхнє потомство пряде кокони, розвиваючись і перетворюючись на дорослих бджіл, перш ніж з'являтися над землею. Але ці особини були вбиті ще до того, як досягли цієї стадії.
Як же вони померли? Дослідники припустили, що всі бджоли могли загинути одночасно через раптовий мороз або затоплення й подальше поховання. Ці умови могли створити навколо бджіл особливе середовище без кисню, яке могло стримати розвиток бактерій, котрі зазвичай допомагають розкладати тіла комах після їхньої смерті. Щось подібне ми можемо бачити у доісторичному бурштині, деякі зразки якого знаходять із комахами всередині.
Рентгенівський знімок самця бджоли всередині кокона / Фото Federico Bernardini/ICTP, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Сканування кокона / Фото Federico Bernardini/ICTP, Faculty of Sciences, University of Lisbon