Масова загибель пташенят імператорських пінгвінів з чотирьох колоній сталося через рекордно низький рівень морського льоду цього року. Це стало наслідком рекордно високих температур по всій планеті. Якщо ситуацію не виправити, до 2100 року весь вид зменшиться в кількості настільки, що просто не зможе підтримувати життєздатність популяції, що призведе до неминучого вимирання.

Дивіться також Під морським дном знайшли нову екосистему, наповнену небаченими раніше істотами

Що відомо

Ми ніколи не бачили, щоб імператорські пінгвіни не розмножувались у таких масштабах за один сезон. Втрата морського льоду в цьому регіоні протягом антарктичного літа зробила дуже малоймовірним виживання переміщених пташенят,
– каже провідний автор дослідження Пітер Фретуелл, геоінформатик з Британської антарктичної служби

Імператорські пінгвіни – найвищі та найважчі пінгвіни, що живуть сьогодні. Вони потребують стабільного морського льоду, який міцно приморожений до берега, щоб вижити й розмножуватися. Вони спаровуються і відкладають яйця під час антарктичної зими, між травнем і червнем, а пташенята з'являються після інкубаційного періоду, що триває 65 днів. Пташенята залишаються вкритими дрібним пухом до листопада, коли вони починають оперятися й відрощувати водонепроникне пір'я. До цього часу вони дуже залежать від своїх батьків і потребують певної кількості льоду для виживання.

Дослідники спостерігають за імператорськими пінгвінами аж з космосу за допомогою їхнього посліду, який залишає плями на морозному ландшафті. За останні 14 років супутникові знімки виявили п'ять відносно невеликих колоній, які щороку повертаються в одні й ті ж місця в регіоні моря Беллінсгаузена на заході Антарктиди, щоб розмножуватися.

У дослідженні, опублікованому 24 серпня в журналі Communications Earth and Environment, вчені вивчили супутникові знімки з цього регіону і виявили, що чотири з цих п'яти колоній, імовірно, втратили всіх своїх пташенят цього року через зменшення морського льоду.

Останні два роки спостерігався найнижчий рівень морського льоду з моменту початку супутникового моніторингу 45 років тому. Дослідники зафіксували екстремальні втрати в центральній і східній частинах моря Беллінсгаузена, де морський лід повністю розтанув у листопаді 2022 року, згідно з дослідженням. Ще один рекордно низький рівень був зафіксований у червні, коли антарктичний морський лід мав би навпаки зростати.

Це перший випадок, коли регіональна втрата морського льоду призвела до масової загибелі пташенят цього виду пінгвінів. Якщо ця тенденція збережеться, попереджають вчені в дослідженні, це може мати "серйозні наслідки" для цих тварин, які вже занесені до списку видів під загрозою зникнення.

Причини

Хоча рівень морського льоду в Антарктиді, як відомо, коливається залежно від атмосферних та океанічних змін, таких як цьогорічний Ель-Ніньо, кліматичні зміни внаслідок діяльності людини можуть бути винуватцями драматичних втрат останніх років.

Зменшення кількості морського льоду і потепління приповерхневих шарів Південного океану переконливо вказують на те, що глобальне потепління, спричинене людиною, посилює ці екстремальні явища,
– зазначила в заяві Керолайн Холмс з Британської антарктичної служби.

Згідно з дослідженням, імператорські пінгвіни реагують на локальні втрати морського льоду, переходячи на більш стабільні місця розмноження наступного року. Але ця стратегія більше не буде стійкою, якщо в найближчі десятиліття розтануть інші великі ділянки їхнього морозного середовища проживання.