Кліматична обсерваторія Європейського Союзу представила свій звіт у вівторок, 8 серпня. Згідно з даними, липень був на 0,33 градуса за Цельсієм гарячішим за рекорд, встановлений у липні 2019 року, коли середня температура становила 16,63 градуса за Цельсієм. Тоді головною причиною назвали прихід Ель-Ніньйо, циклічного нагрівання океанічних вод, які несуть за собою потепління атмосфери по всьому світу. Причини нинішнього рекорду аналогічні, але вони посилюються загальним глобальним потеплінням, викликаним людиною.
Дивіться також Поки весь світ нагрівається, Тихий океан неочікувано охолоджується: чому це добре для нас
Спекотний липень і теплові хвилі
Як зазначає Саманта Берджесс, заступниця директора Служби зміни клімату ЄС "Коперник", це рекорд не лише в наших спостереженнях за останні кількасот років, а й палеокліматичний рекорд: геологічний аналіз показує, що такої температури не було як мінімум останні 120 000 років.
- Середня температура липня 2023 року є найвищою за всю історію спостережень для будь-якого місяця.
- Місяць був приблизно на 1,5 градуса теплішим, ніж середній показник за період з 1850 по 1900 рік.
- Він також на 0,72 градуса тепліший, ніж середній показник за 1991-2020 роки.
Теплові хвилі спостерігались у багатьох регіонах Північної півкулі, включаючи Європу та США. Температура була значно вищою за середню в кількох країнах Південної Америки та на більшій частині Антарктиди.
Світовий океан також встановив новий температурний рекорд, що викликає занепокоєння щодо подальшого впливу на клімат планети, здатність поглинати вуглекислий газ (холодніша вода робить це краще), морське життя та прибережні громади. Згідно з даними кліматичної обсерваторії Європейського Союзу, 30 липня середня температура поверхні океанів піднялася до 20,96 градуса за Цельсієм.
Глобальне потепління на 1,2 градуса Цельсія з кінця 1800-х років, спричинене спалюванням викопного палива, призвело до того, що теплові хвилі стали спекотнішими, тривалішими та частішими, а також до посилення інших екстремальних погодних явищ, таких як шторми та повені.
Але це лише початок, адже вчені кажуть, що далі ситуація тільки погіршуватиметься. Період Ель-Ніньйо не має фіксованої тривалості й може зберігатися кілька років, а людство ніяк не може зменшити викиди парникових газів.