Японські вчені поставили під сумнів точність першого в історії фото чорної діри
Джерело:
Science AlertГрупа японських вчених з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) поставила під сумнів точність першого зображення чорної діри в центрі галактики Молочний Шлях, Стрільця А*. Це культове зображення було отримане спільною роботою телескопа "Горизонт подій" (Event Horizon Telescope, EHT) з використанням даних, зібраних з восьми розподілених по всьому світу радіотелескопів.
Дослідники NAOJ стверджують, що відмінності в методах обробки даних можуть призвести до різних зображень чорних дір, і тепер вони представили власну інтерпретацію Стрільця A*, повідомляє Science Alert.
А тим часом Комета C/2024 S1 ATLAS розпалася впавши на Сонце
Оригінальне "фото" Стрільця A* в центрі Молочного Шляху, опубліковане в травні 2022 року, було створене шляхом синтезу радіоданих з декількох телескопів по всьому світу.
Молочний Шлях чи Чумацький, як правильно? Правильно говорити так, як вам зручно. Адже офіційної назви немає. Наприклад, Міжнародний астрономічний союз офіційно не затверджував назву цього об'єкта. Та у науковій спільноті повелося, що нашу галактику називають саме Молочний Шлях (Milky Way), або просто Галактика з великої літери, щоб не сплутати з іншими. Детальніше читайте тут.
Історичне перше фото Стрільця А* / Фото EHT
Зібрана інформація була оброблена для створення зображення чорної діри з високою роздільною здатністю, на якому видно яскравий круглий акреційний диск навколо темної центральної області, звідки фотони не можуть вирватися.
Альтернативне фото чорної діри
Однак дослідники NAOJ вважають, що це зображення може неточно відображати справжній вигляд Стрільця A*. Вони стверджують, що алгоритми обробки даних, які використовувала команда EHT, могли внести артефакти або неточності.
У своєму альтернативному аналізі японська команда використала інший алгоритм, отримавши зображення Стрільця A, витягнуте зі сходу на захід з яскравішою східною стороною.
Фото Стрільць А* від японських науковців / Фото NAOJ
Згідно з їхньою інтерпретацією, яскравіша сторона є результатом ефекту Доплера, коли акреційний диск рухається до Землі. За їхніми оцінками, диск нахилений під кутом від 40 до 45 градусів відносно нашої лінії зору і обертається зі швидкістю до 60% від швидкості світла.
Читайте на сайті Супутники Starlink стануть настільки великими, що запустити їх у космос зможе лише Starship
Японські вчені наголошують, що інтерпретація зображень чорних дір – це наука, яка все ще розвивається. Оскільки простір-час навколо цих масивних об'єктів сильно спотворений, команда припускає, що сучасні алгоритми візуалізації можуть потребувати доопрацювання, щоб повністю охопити складність структур чорних дір.