Створено метод прогнозування військових конфліктів
Джерело:
EurekAlertВчені представили метод прогнозування поширення збройних конфліктів. Їхня модель наразі виявляє зв'язки між зіткненнями в Африці, але може бути застосована й до будь-яких інших територій.
Згідно зі статистичними даними, торік політичне насильство в усьому світі зросло на 27 відсотків, зачепивши 1,7 мільярда людей. Такі цифри представив проєкт Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED), який збирає дані про конфліктні події по всьому світу в режимі реального часу. Деякі відбуваються між різними державами, як вторгнення Росії в Україну. Але значно більшу кількість їх спостерігають у межах кордонів однієї країни — Нігерія, Сомалі та інші. Щоб зрозуміти, як поширюються насильницькі події, команда з наукового центру Complexity Science Hub (CSH) створила математичний метод, який перетворює необроблені дані про збройні конфлікти на змістовні кластери, виявляючи причинно-наслідкові зв'язки.
Дивіться також Земля втрачає свої найстаріші ударні кратери, які залишили древні астероїди
Як працює метод
Наше головне питання було про те, що таке конфлікт в як ми можемо його визначити. Для нас було важливо знайти кількісний і неупереджений спосіб побачити, чи існують якісь кореляції між різними насильницькими подіями, просто подивившись на дані,
– пояснює Нірадж Кушваха, один з авторів дослідження.
Для того, щоб дослідити масштаби політичного насильства, дослідники звернулися до фізики та біофізики. Підхід, який вони розробили, ґрунтується на дослідженнях поширення напруги в матеріалах, що руйнуються, і нейронних каскадів у мозку.
Автори використали дані про жорстокі бої в Африці між 1997 та 2019 роками, зібрані ACLED. У своєму аналізі вони розділили географічну область на сітку клітинок, а час — на послідовні зрізи. Автори спрогнозували, коли й де виникнуть нові бої, проаналізувавши наявність або відсутність боїв у кожній комірці з плином часу.
Якщо є зв'язок між двома клітинками, це означає, що конфлікт в одному місці може передбачити конфлікт в іншому місці. Використовуючи цю причинно-наслідкову мережу, ми можемо кластеризувати різні конфліктні події,
— пояснює Кушваха.
Спостерігаючи за динамікою кластерів, вчені виявили, що збройні зіткнення поширюються подібно до лавини. "Подібно до снігової або піщаної лавини, конфлікт зароджується в одному місці й каскадом поширюється звідти. Подібний каскадний ефект спостерігається і в збройних конфліктах".
Команда також визначила "мезомасштаб" політичного насильства — часовий масштаб від кількох днів до місяців і просторовий масштаб від десятків до сотень кілометрів. На думку вчених, насильство, схоже, поширюється в цих масштабах.
Крім того, вони виявили, що їхня статистика конфліктів збігається з даними польових досліджень у Східній Нігерії, Сомалі та Сьєрра-Леоне. "Ми пов'язали насильство з боку ополченців Фулані з боями Боко Харам в Нігерії, припускаючи, що ці конфлікти пов'язані один з одним", – деталізує Кушваха.
На думку авторів, цей підхід може бути корисним для політиків і міжнародних організацій. Модель може допомогти виявити невидимі причинно-наслідкові зв'язки у насильницьких конфліктах. Крім того, одного дня вона може допомогти прогнозувати розвиток війни на ранній стадії й заздалегідь спрямувати туди ресурси.