Приготуйтесь побачити вибух наднової у нашому нічному небі
Джерело:
NASAПочинаючи з цього моменту й аж до вересня очікуйте на справді рідкісну астрономічну подію – вибух зорі за 3 000 світлових років від нас. Спостерігати за видовищем можна буде неозброєним оком, але не варто очікувати чогось феєричного.
Що таке наднові
Наднові – це найбільші вибухи у Всесвіті, які супроводжуються скиданням зовнішньої оболонки зорі, котра спалила все своє паливо й почала змінюватися на хімічному рівні. Зазвичай це відбувається, коли світило фактично вмирає, перетворюючись на нейтронну зорю (пульсар), який є лише щільним ядром колишнього масивного об'єкта. Такі події продукують величезну кількість світлового випромінювання, часто навіть перевершуючи яскравість цілої галактики в нашому нічому небі.
Дивіться також Подивіться, як сильно змінилося наше Сонце за останні два роки
Але є й інший тип наднових, які можуть спалахувати з певною регулярністю, а не лише один раз наприкінці свого життя. Такі події відбуваються в подвійних зоряних системах, де обертаються відразу два об'єкти. Один з них – вуглецево-кисневий білий карлик, який краде матерію у свого компаньйона, червоного гіганта. Зрештою, білий карлик накопичує занадто багато водню, тиску й температури, після чого надлишок матерії призводить до вибуху, утворюючи наднову. Далі процес починається заново.
T Coronae Borealis
Саме до такого типу наднових належить вибух у подвійній зоряній системі T Coronae Borealis. Згідно з прогнозами, зоря спалахне в нашому нічному небі й стане видимою у Північній півкулі. За даними астрономів з NASA, протягом цілого тижня ми матимемо нагоду спостерігати за наслідками вибуху. Потім це яскраве світло згасне і не з'явиться знову приблизно 80 років. Востаннє ця зоряна система ставала надновою у 1946 році.
Якщо ви захочете відстежити подію на власні очі, вибух наднової очікується в межах дугоподібного сузір'я Полярної зірки, що лежить між сузір'ями Візничого та Геркулеса. Зоряна система, яка зазвичай має зоряну величину +10 і є надто тьмяною, щоб її можна було побачити неозброєним оком, підскочить до зоряної величини +2 під час вибуху. Її яскравість буде подібною до Полярної зорі.
Зблизька такий потужний вибух наднової має бути катастрофічною подією, яка буквально спалює сусідні планети. Але з нашої позиції в космосі це буде лише яскраве мерехтіння.
Ця повторювана наднова є однією з п'яти відомих у нашій галактиці.