Вивчення вулканів та ріст дріжджів: NASA обрала перші експерименти для проведення на Місяці
Джерело:
NASANASA оголосило двох переможців конкурсу PRISM, які запропонували надіслати на Місяць за програмою CLPS чергові комплекти наукового обладнання. В рамках першого проєкту досліджуватиметься вулкан Гамма Груйтуйзена, а другий пропонує вивчити зростання пекарських дріжджів на поверхні Місяця.
2 червня NASA назвало переможців конкурсу PRISM – вони запропонували свої варіанти корисних навантажень, які вирушать на Місяць приватними компаніями за програмою CLPS.
Не пропустіть Хроніки Рогозіна Роскосмос готується до захоплення німецького телескопа на орбіті Землі
Детальніше про те, що відправлять на Місяць
Автори першого проєкту запропонували обстежити щитовий вулкан Гамма Груйтуйзена. Цей об'єкт, розташований у Морі Дощів на видимому боці супутника, буде протягом 10 земних днів (або одного місячного) вивчатися за допомогою п'яти приладів Lunar-VISE (Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer): три переміщатимуться на невеликому ровері, а два залишаться в посадковому модулі.
Другий проєкт присвячений біологічній науці: в рамках експерименту під назвою LEIA (Lunar Explorer Instrument for Space Biology Applications) на Місяць відправлять звичайні пекарські дріжджі (Saccharomyces cerevisiae). Автори проєкту запропонували подивитися на їх розвиток та зростання в умовах місячної гравітації та радіаційного впливу – це дозволить отримати нові відомості про те, як ці умови можуть вплинути на живі організми на клітинному та молекулярному рівнях.
Крім того, в рамках попереднього конкурсу PRISM на зворотний бік Місяць вирушить сейсмограф, а до його південної полярної області – місяцехід та буровий пристрій.
Читайте на сайті Американський стартап Ursa Major представив заміну російським ракетним двигунам
Коротко про програму CLPS
Програма CLPS (Commercial Lunar Payload Services) проводиться NASA вже чотири роки, у її рамках на конкурсній основі ведеться розробка та доставка на Місяць різних автоматичних апаратів, місяцеходів, наукових приладів та вантажів за допомогою американських приватних космічних компаній. Мета програми – знизити вартість досліджень та прискорити терміни доставки обладнання на Місяць, у тому числі у рамках програми "Артеміда", а також допоможе компаніям у вдосконаленні нових технологій.