Апарат запустили три роки тому російською ракетою-носієм "Протон". Особливість його в тому, що він поєднує в собі кілька окремих частин. Одна з них – основний інструмент під назвою eROSITA. Це рентгенівська обсерваторія, побудована Інститутом позаземної фізики Макса Планка (MPE) в Німеччині. Друга – інструмент ART-XC, російський високоенергетичний рентгенівський телескоп.
Цікаво James Webb зіткнувся з мікрометеороїдом: у якому стані найдорожчий в світі телескоп
Супутник не працює – Рогозін лютує.
Після російського вторгнення в Україну Німеччина припинила співпрацю з "Роскосмосом". Інструмент eROSITA з 26 лютого перейшов у Безпечний режим. Це, судячи з усього, сильно обурило Дмитра Рогозіна, який наразі хазяйнує в російському космічному агентстві. Він хоче отримати контроль над приладом.
Я дав вказівку почати процес відновлення роботи німецького телескопа в системі "Спектр-РГ", щоб він працював разом з російським телескопом. [ … ] Попри вимогу Німеччини закрити один з двох телескопів в "Спектр-РГ", російські фахівці наполягають на продовженні його роботи. Відповідні рішення "Роскосмос" прийме найближчим часом,
– цитує слова Рогозіна німецька телекомпанія Deutsche Welle, посилаючись на його слова, сказані в ефірі російського державного телебачення.
Німецькі науковці тепер попереджають, що ввімкнення eROSITA без участі німецького розробника технології може завдати йому шкоди, призвівши до поломки. У цьому впевнений і російський вчений астрофізик Рашид Суняєв, на якого посилається Deutsche Welle.
Однак Рогозіну, схоже, все одно. Він каже: "Вони – люди, які прийняли рішення закрити телескоп, – не мають морального права припиняти це дослідження для людства тільки тому, що їх профашистські погляди близькі нашим ворогам."
Коротко про eROSITA:
- Телескоп eROSITA був запущений "Роскосмосом" 13 липня 2019 року з російського космодрому Байконур у Казахстані.
- Він почав збирати дані в жовтні 2019 року.
- Місія "Спектр-РГ", на якій вона розгорнута разом із російським телескопом, спрямована, серед іншого, на сканування далеких галактик та виявлення чорних дір.
- На момент закриття eROSITA виконала чотири із запланованих восьми зйомок неба. Дані з перших чотирьох досі оцінюються вченими.