Тема тижня: Доля Тимошенко залежить від депутатів та Європейського суду

16 жовтня 2011, 14:53
Читать новость на русском

Печерський райсуд столиці з самого ранку 11 жовтня взяли в облогу міліцейські кордони із сотень спецпризначенців. У залі засідань суддя Родіон Кірєєв мав оголосити вирок екс-прем’єру Юлії Тимошенко. Втім, перше слово сказала сама підсудна.

“Ви знаєте, що вирок буде виносити не суддя Кірєєв, а вирок буде виносити Президент Янукович", — сказала екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко.

У залі жодного народного депутата, за рішенням суду їх не пустили. Підтримували Тимошенко у лиху годину адвокати, чоловік та донька. Демонструючи своє ставлення до правосуддя, вирок вона слухала сидячи. Зрідка говорила в унісон з головуючим.

Тим часом, у справжній облозі "Беркуту" підтримували Тимошенко її прихильники за межами суду. Нардепів та прихильників Тимошенко не пустили навіть на подвір’я суду. 4 тисячі небайдужих та більше тисячі правоохоронців штовхались на Хрещатику.

“Найактивніших учасників порушень громадського порядку було затримано. Згодом суд прийняв рішення щодо їх адміністративного покарання. Три штрафи і сім адміністративних арештів на одну добу”, — доповів речник міліції Києва Володимир Поліщук.

В цей час суддя монотонно читав свої висновки та робив технічні перерви щопівгодини. Вирок суддя умістив на півсотні сторінок, на оголошення знадобилось 4 години.

“Суд засудив: Тимошенко Юлію Володимирівну визнати винною у вчинені злочину, передбаченого статтею 365 частини 3 Кримінального кодексу України, і призначити їй покарання у вигляді позбавлення волі на 7 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, пов’язаних з виконанням адміністративно-розпорядчих та господарських обов’язків, строком на 3 роки”, — виголосив суддя Родіон Кірєєв.

“Ніякий вирок мене не зупинить, ми будемо боротися і захищати моє чесне ім’я в Європейському суді, і я переконана, Європейський суд з прав людини винесе законне правосудне рішення. Ніхто не може покладатися на ті суди, які сьогодні працюють, немає правосуддя”, — сказала екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко.

Без наручників, але у супроводі конвою Тимошенко вивели із зали суду. “Беркутівці” швидко конвоювали автозак з екс-прем’єром.

“Після оголошення судом вироку Юлії Тимошенко екс-прем’єра знов привезли до Лук’янівського СІЗО. Тут вона знаходиться вже понад два місяці. За свідченнями адвокатів, умови утримання тут не найкращі. Тимошенко двічі хворіла на застуду. Проте залишатиметься лідерка БЮТ у СІЗО принаймні до розгляду її справи в Апеляційному суді”, — каже журналіст Катерина Лисенко.

Окрім 7 років ув’язнення, суд зобов’язав виплатити Тимошенко компенсацію збитків у півтора мільярди гривень компанії НАК "Нафтогаз" України.

“Скільки було допитано людей, які обвинувачували її, а захист не використав можливість їх допитати. Ющенку не було задано жодного питання. Свідки — Бойко чи Азаров, та інші, які на той час ніякого відношення не мали до цих “газових контрактів” — вони виявилися свідками”, — дивується адвокат Віктор Чевгуз.

Якщо не український, то Європейський суд. Обвинувальний вирок адвокати екс-прем’єра планують оскаржити. Апеляцію захист подаватиме вже наступного тижня.

“Зараз саме і займаємося апеляцією, вже визначилися зі структурою, вже почали її готувати. При підготовці апеляції жодним чином не будемо казати про декриміналізацію діяння, навіть якщо вона буде, ми будемо ставити питання про відсутність складу злочину”, — сказав адвокат Тимошенко Юрій Сухов.

Долю опозиціонерки може вирішити не лише Апеляційний суд. У Верховній Раді вже запланували розглянути законодавчі зміни щодо декриміналізації статті, за якою осудили Тимошенко.

“Поки справа перебуватиме в апеляційних інстанціях, злочину, кримінального злочину не буде. Злочин буде, але він вже не кримінальний. І таким чином десь до початку грудня-кінця листопада, напередодні дедлайну, підписання Угоди про зону вільної торгівлі і Угоди про асоціацію, Тимошенко може вийти на волю”, — вважає політолог Вадим Карасьов.

Втім, не минуло і дня після оголошення вироку по “газовій справі”, як проти екс-прем’єра порушили ще одну карну справу. Ціна питання - півмільярда доларів боргу компанії “Єдині енергетичні системи України”, яку очолювала Тимошенко в 90-х перед урядом Російської Федерації. І знову через газ.

“В даному випадку мова йде про замах, закінчений замах на розкрадання державних коштів. По цій статті Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність до 12 років позбавлення волі”, — каже начальник головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко.

Але в Москві відхрестилися від нового криміналу проти Тимошенко. Кажуть, якщо колись і мали претензії до Тимошенко, то всі ці питання давно закриті. А лист Міноборони Росії, який і став приводом для порушення справи, не переслідував такої мети, — заявив прес-секретар прем'єра РФ Дмитро Пєсков. Втім, українське правосуддя так просто не здається, і наполягає — винний має бути покараний.