Тема тижня: Сербська влада заарештувала Хаджича

24 липня 2011, 17:49
Читать новость на русском

Сербська влада заарештувала останнього злочинця часів війни в Югославії - Горана Хаджича. Його звинувачують у тому, що на початку 90-х патронував депортації і геноцид мирного хорватського населення.

У ці часи Хаджич обіймав посаду президента в невизнаній Республіці Сербська Країна, що існувала на території Хорватії. Арештанту приписують причетність до вбивства 250 людей в околицях міста Вуковар у листопаді 1991 року.

Про резонансний арешт особисто повідомив Президент Сербії Борис Тадич.

“Горана Хаджича було заарештовано в регіоні Фрушка Гора. Відтак, Сербія завершила найважчу главу стосовно співпраці з Гаазьким трибуналом. Я ще раз наголошую, заарештувавши Хаджича, Сербія виконала свої міжнародні правові зобов’язання, а також свій моральний обов’язок”, - заявив Президент Сербії Борис Тадич.

Хаджич був останнім з розшукуваних Гаазьким трибуналом фігурантів югославського конфлікту. У 2004 році Феміда висунула Хаджичу обвинувачення за 14 епізодами військових злочинів і злочинів проти людяності. За інформацію, що сприяла б арешту, Сполучені Штати призначили винагороду в 5 мільйонів доларів, ще півтора мільйона пообіцяла влада Сербії.

Як з’ясувалося, Хаджич переховувався під вигаданим іменем і зовні мало нагадував самого себе 10-річної давнини. Російське видання “Комерсант” пише, що, перебуваючи в бігах, Хаджич навіть двічі відвідав Росію.

Чим саме він займався на її території - не згадується. У МЗС Росії заявили, що про згадані візити офіційній владі нічого невідомо. Знайти зачіпку слідчим вдалося, коли Хаджич спробував збути полотно італійського живописця Амедео Модільяні. Картину було захоплено як трофей під час війни в Хорватії.

Гроші знадобилися Хаджичу, аби поспіхом покинути Сербію, де над ним згустилися хмари після арешту “передостаннього злочинця” - сербського генерала Ратко Младича.

У спільній заяві глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу, президент ЄС Герман ван Ромпей та верховний представник з закордонних справ Кетрін Ештон прихильно відізвались про арешт Хаджича.

“Я вітаю арешт Горана Хаджича. Це надважливий день для сербського уряду і особисте досягнення Президента Тадича. Сербія впевнено крокує в майбутнє, яке, я вірю, буде європейським”, - сказала верховний представник ЄС з закордонних справ Кетрін Ештон.

Арешт Хаджича стане вагомим аргументом у переговорах про вступ Сербії до Євросоюзу. Привітав резонансний арешт і генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Одразу опісля затримання, Хаджич постав перед сербським судом. Служителі Феміди не вагаючись ухвалили рішення про його видачу Гаазькому трибуналу.

“Сьогодні вранці я підписала ордер на екстрадицію Горана Хаджича до Гааги. Той факт, що саме під час каденції нашого уряду було заарештовано Ратко Младича, Горана Хаджича та Радована Караджича - вказує на нашу рішучість у примиренні ворогуючих сторін”, - заявила міністр юстиції Сербії Сніжана Маловіч.

Горана Хаджича доправили до Гааги у п’ятницю 22 липня. Перед від’їздом в Нідерланди обвинуваченому дозволили відвідати важкохвору матір у місті Новий Сад.

Коли саме Хаджич постане перед судом поки невідомо. Згідно зі статутом трибуналу, попереднє слухання у справі має відбутися одразу опісля прибуття до гаазької в’язниці.

Хаджич, як уже йшлося вище, став останнім впійманим злочинцем часів війни на Балканах. Загалом у справі проходили 161 обвинувачений, втім найвідомішою трійкою були, безумовно, Слободан Милошевич, Ратко Младич та Радован Караджич.

Слободан Милошевич - президент Сербії та Югославії - був ключовою постаттю і, на думку багатьох, головним винуватцем бійні в колишній республіці. У березні 2006 року його знайшли мертвим у камері Гаазького трибуналу. За офіційною версією, причина смерті - серцевий напад. Справу Милошевича було закрито за відсутності обвинуваченого.

Радован Караджич - колишній президент Республіки Сербської в Боснії. Причетний до масового геноциду боснійців. З 1995 року знаходився в розшуку, з липня 2008 року - під арештом. Процес над Караджичем офіційно триває досі.

Ратко Младич - права рука Караджича, генерал його армії, згодом начальник штабу Війська Республіки Сербської. Найбільше запам’ятався знищенням понад 8 тисяч чоловіків і підлітків у місті Сребрениці у липні 1995 року. Також на його совісті облога Сараєва, в результаті якої загинуло понад 10 тисяч осіб. У травні 2011 Младича було схоплено силами безпеки Сербії.