Тема тижня: Уряд проштовхнув проект Пенсійної реформи
Якщо Бог не допоможе - в пригоді стане Кабінет міністрів. Уряд попіклувався про майже 14 мільйонів пенсіонерів і таки проштовхнув невеликою перевагою голосів свій проект Пенсійної реформи. Поки що - у першому читанні.
"На місячну державну пенсію по-людськи можна прожити аж цілий тиждень, іронізують українці. Відтак Пенсійна реформа вкрай необхідна - принаймні для того аби пенсії зросли. Але разом з цим в Україні підвищується і пенсійний вік, і трудовий стаж, і вислуга у військовослужбовців", - каже журналіст Вікторія Лісецька.
Згідно з доопрацьованим урядовим проектом, пенсійний вік для жінок поступово зростатиме з 55 до 60 років, щорічно - на 6 місяців, починаючи вже з 1 вересня.
"Підвищення пенсійного віку на 5 років! Почнуть з жінок. Хочеться запитати: а за що ви так жінок не любите і чому", - каже народний депутат, БЮТ-Батьківщина Андрій Павловський.
Не оминули і чоловіків: на них чекає підвищення пенсійного віку до 62 років з 2013-го.
"Як ви можете підвищувати пенсійний вік в країні де люди вмирають раніше аніж ви їм пропонуєте вийти на пенсію?" - каже народний депутат, НУ-НС Арсеній Яценюк.
Зростатиме строк вислуги для військових в Україні. Якщо проект ухвалять, вояки служитимуть на 5 років довше ніж сьогодні. Та й решті українців доведеться працювати довше.
"Не 25 а 35 мінімальний стаж для чоловіків - 10 років у людей крадуть - конфіскаційна Пенсійна реформа", - каже народний депутат, "За Україну" В’ячеслав Кириленко.
Автори законопроекту заспокоюють - більшість реформ йде непопулярними кроками. Проте законопроект має і позитив: зокрема для бюджетників передбачена разова допомога при виході на пенсію у розмірі 10 призначених їм пенсій. А тим, хто має захмарні державні надходження обіцяють урізати їх до розміру 10-ти прожиткових мінімумів. Зараз це менше 8 тисяч гривень. Проте під куполом, де, власне, і сидять потенційні "пенсіонери-мажори", спочатку відкинули цю норму, а потім - вигадали свій підхід.
"Ми пропонуємо зверху цього розміру вводити такі податки, які б нівелювали цю пенсію до тієї суми, яка встановлена як 10 мінімальних", - каже народний депутат, Партія регіонів Олександр Єфремов.
Проте в уряді кажуть, подібні ініціативи вже були, але з тріском провалилися в залі. Відтак, якщо згоди не дійдуть - уряд готовий відмовитися від обмеження максимальних пенсій взагалі. Адже потрібно мати підтримку більшості, аби проштовхнути решту революційних документів.
"В червні Мінсоцполітики подає до Кабінету міністрів законопроект про осучаснення пенсій - ми плануємо 10 мільйонам українців суттєво підняти пенсії. Друга позиція - легалізація. У вересні я знову прийду до вас і буду доповідати комплексний підхід до легалізації заробітної плати", - каже віце-прем’єр-міністр, автор Пенсійної реформи Сергій Тігіпко.
Те, що чиновники пафосно називають осучасненням - це звичайне, вкрай необхідне підвищення пенсій, кажуть соціологи. І поки в Кабміні готують зміни та проводять розрахунки, експерти вже знають як покращити життя вітчизняним пенсіонерам.
"Індексувати потрібно в першу чергу саме основний розмір пенсії - зароблену пенсію, ту яка обраховується відповідно до розміру індивідуального заробітку людини і стажу цієї людини. Ну, на розмір інфляції щонайменше, звичайно інакше це означає, що пенсіонери свої найменші потреби, а уже решта - всілякі надбавки і дотяжки - то має індексуватися окремо і переглядатися", - каже старший науковий співробітник Інституту демографії НАНУ Лідія Ткаченко.
Та поки про конкретні суми не йдеться - кабмінівці змінили лише підхід до обрахунку виплат. У проекті реформи прописано, що при призначенні пенсії треба виходити з розміру середньої зарплати за 3 попередні роки. Зараз беруть заробітну плату в середньому за рік.
Також, аби забезпечити українцям старість, впровадять накопичувальну систему обов’язкового державного страхування для працюючих, яким не виповнилось 35 років. Потенційні ж учасники цієї системи про неї мало що чули. Зате, мають тверду позицію щодо підвищення пенсійного віку.
Загалом реформування пенсійної системи потрібне - і це визнають майже 80% українців, свідчить опитування. Знають це і за кордоном - адже від успішності реформ Тігіпка залежить поповнення золотовалютних резервів Нацбанку. Через пенсійні зволікання Україна не отримала два квартальні транші по півтора мільярда доларів в рамках програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.