Тема тижня: Василь Онопенко зберіг посаду голови Верховного Суду
Верховний суд України залишився з головою. Очікувана відставка Василя Онопенко наприкінці тижня так і не відбулася.
“Зібрати достатню кількість голосів за відставку Василя Онопенка суддям так і не вдалося. Згідно з законодавством, тепер рік заборонені будь-які спроби висловлювати недовіру голові Верховного Суду України. Однак термін повноважень Василя Онопенка закінчується вже за півроку”, - каже журналіст Ольга Рицар.
Подання про висловлення недовіри главі суду підписали 19 з 49-ти суддів. Лише 17 із 46-ти присутніх висловили йому недовіру. Голосували - таємно, висловлювалися - привселюдно. Зокрема, критикували очільника Верховного Суду за нерозглянуті справи та протекцію для деяких високопосадовців у суді. А ще - за "вічний бій".
“Ми протягом 5 років перебуваємо у постійній боротьбі, ми не працюємо, ми боремося, ми боролися з апеляційними судами, ми боролися з вищими судами, були в конфронтації до них, ми боролися з Кабінетом Міністрів, з ВР, з обома президентами. Ми боремось і до чого ми доборолися - доборолися до того, що у Верховному Суді нічого немає. Не те, що немає процесуальних повноважень, у Верховному Суді функцій немає”, - сказав суддя, який висловив недовіру Віктор Кривенко.
Колись соратниця, а тепер головна опонентка Василя Онопенка, суддя Лілія Григор'єва запевнила - жодного тиску на її колег не було. Мовляв, підписи проти Онопенка збирали по-чесному. Про свою репутацію теж не забула додати.
“Якщо Ви хочете знати чи заплатили мені, то я можу сказати, що мені ніколи ніхто не платив, ні протягом роботи - 33 роки в судовій системі і в Верховному Суді вже 14 років - я грошей за свою позицію чи за свою думку не беру”, - запевнила голова Організаційного комітету для проведення Пленуму ВС Лілія Григор’єва.
Винуватець суддівського пленуму результатами голосування задоволений. Каже, мститися недовірливим колегам не буде. Навпаки, планує спільно з ними повернути повноваження Верховного Суду.
“Все гаразд, Верховний Суд буде діяти, інша ситуація - якими повноваженнями він буде наділений. Ви знаєте мою позицію про те, що треба реалізувати рішення Венеціанської комісії і реалізацію Парламентської асамблеї Ради Європи, повернути Верховному Суду повноваження”, - сказав голова ВСУ Василь Онопенко.
Нагадаємо, внаслідок судової реформи, ініційованої владою та розкритикованої чи не всіма профільними європейськими інституціями, Верховний Суд позбавили цілого переліку повноважень в процесі перегляду судових справ, також ліквідували судові палати.
“Захід буде критикувати Україну. Українське керівництво буде виправдовуватися, робити якісь піар-заходи, чинити тиск на суддів Верховного Суду і на Онопенка, і буде намагатися все ж таки роль Верховного Суду України принижувати, тому що тепер зрозуміло, що Верховний Суд непідконтрольний виконавчій владі”, - вважає політолог Вадим Карасьов.
Слід зазначити, що Василь Онопенко останній вихідець із опозиції, хто займає високу керівну посаду в країні. Сам запевняє, що з політикою зав’язав. Однак провладні депутати в цьому сумніваються.
“Велика кількість проблем, яка в судовій гілці влади накопичилася, це, я вважаю, особиста провина пана Онопенка, тому що з першого дня, коли він став очільником Верховного Суду, він почав займатися політикою, він про принципи демократії забув і він став взагалі тормозом судової реформи”, - сказав член комітету ВР з питань правової політики Вадим Колесніченко.
В опозиції ж вважають, що Василь Онопенко виявився банально "незручним" для провладної більшості, тому його хотіли замінити на "свого". Прогнозують, що вже після 29 вересня, коли п’ятирічна каденція Онопенка завершиться, буде ухвалено новий закон, який розширить таки повноваження Верховного Суду.