ТОП-5 порушень в судах України

6 червня 2015, 08:00
Читать новость на русском

ТОП-5 порушень в судах, зафіксованих моніторинговою групою проекту "Відкритий Суд": судді не знають закон, ховаються в кабінетах, проводять слухання без мантії, погрожують потерпілим.

В своїй щоденній практиці судді в Україні допускають ряд порушень закону, які нерідко руйнують долі людей. В кінцевому результаті кожен суддя несе персональну відповідальність перед людиною за законність свого рішення.

Разом з тим, питання недовіри до суду народжується з самого ставлення суду до людини, закритості суду від громадськості, а іноді, зверхнього і принизливого ставлення суддів до учасників судового розгляду. Так демонструється ставлення суддями до своїх професійних обов’язків, поєднаного з відвертим ігноруванням закону.

За останній місяць моніторингова група проекту "Відкритий Суд" масово проводила відео зйомки судових процесів не тільки у резонансних справах, але і у справах, в яких учасниками є звичайні громадяни. Наша мета – зробити суд справедливим через механізм донесення до мільйонів громадян наочних фактів порушення суддями закону і постановкою питання перед Президентом про репутацію Гаранта Конституції в зв’язку з існуванням безправ’я і принизливого ставлення до людини в судах.

Ми відшукували критичні порушення закону, які вчинялися суддями і були зафіксовані громадськими активістами у регіонах. Ми пропонуємо до уваги національний рейтинг ТОП – 5 порушень, які, на жаль, увійшли в повсякденну практику українських судів та, на наше переконання, пояснюють первинні причини недовіри громадян до судів.

Судді закриті від людей та вважають судові засідання своєю приватною справою

Конфузна ситуація склалася з суддею Шевченківського районного суду м. Києва Н.Г. Притулою, яка заявила що не надає згоду проводи відео зйомку судового процесу на тій підставі, що вона проти, щоб знімали "її обличчя" і "її справи". За словами поважної судді, вона не має бажання бути зіркою You Tube в зв’язку з чим забороняє фіксувати процес на відео. На жаль, дана суддя приречена стати зіркою, і навіть не тому, що погрожувала і обіцяла активістам подати позов на них у суд, а тільки тому що нехтує законом, – виявляється суддя вважає себе приватною особою і посилається на норми Цивільного кодексу України щодо необхідність отримання її персональної згоди як громадянки на відео зйомку обличчя приватної особи. Але ж суддя вчиняє правосуддя, і аргументи про приватність її особи є виключно непрофесійними (оскільки йде мова про діяльність органу влади і вчинення правосуддя а не приватне життя судді), не кажучи вже про погрози. Де ваша етика, пані суддя ? Ми даємо Вам червону картку і можливість громадянам оцінити кваліфікаційний рівень здійснення Вами правосуддя.

Скандальне відео за участю судді Н.Г. Притула:

Судді з емоціями, але без мантії

В іншому випадку, ми відшукали відеозапис, який характеризує одне з найбільш типових порушень в суді. Судді настільки звикають до кулуарності судових розглядів та ігнорування процесуальних норм (не кажучи про етику), що іноді в учасників розгляду справи складається враження про те, що слухання відбувається не в залі судового засідання, а як мінімум у кафе, або гірше – у власному помешканні судді, де діють "спеціальні" правила господаря по відношенню до гостей. На відео видно, як громадська активіста дисциплінує суд і примушує суддю вдягти мантію, ввімкнути аудіо запис судового процесу, і тільки після цього починати розгляд справи. Крім того, не можна не відзначити поведінку судді, яка не тільки не відповідає професійній етиці, а може бути охарактеризована щонайменше як «емоційна». На вимоги дотримуватися закону – людина отримує від суду звинувачення. В цілому, ми маємо усвідомлювати що судді, які припускаються такої форми спілкування з громадянами, надалі чинять правосуддя і приймають рішення. Ми звертаємо увагу органів суддівського контролю на дану ситуацію, яка склалася навколо судді В.П. Бабакова, який розглядав справу «7-го кілометру» в Суворівському районному суді міста Одеса та закликаємо громадськість до дискусії навколо запитання про те, який відсоток громадян готовий відстоювати справедливість у судах за умови, що справу розглядає подібний суддя ? У більшості випадків, учасники справи вимушені витримувати навіть приниження в зв’язку з небезпекою роздратувати суддю і отримати рішення проти своїх вимог.

Переглянути скандальне відео за участю судді В.П. Бабакова можна на сайті проекту "Відкритий Суд" та за посиланням:

Судді погрожують потерпілим

На наступному відео суддя застосовує такий "прийом" як погроза притягнути потерпілого до відповідності. Цей факт привернув нашу увагу не кінцевими результатами розгляду справи, а самим поводженням судді, який в ході розгляду справи не цурався висловів на кшталт "я що доктор?" замість повного, всебічного та об’єктивного дослідження обставин і надання їм належної оцінки у процесуальному рішенні.

Відео за участю судді, який погрожує потерпілому нижче:

Судді ховаються за спинами озброєної охорони

На даному відео продемонстровано як судді Апеляційного суду м. Києва без будь – якого пояснення відгородилися від слухачів та представників громадськості озброєною охороною (резонансна справа за скаргою командира харківського «Беркуту»). При цьому, суд не обтяжував себе винесенням процесуального документа про такі дії і відповідно, мотивуванням своїх дій. В інших судових справах ми неодноразово фіксували, що за наслідками активного відстоювання своїх прав у суді правозахисники і звичайні громадяни отримували від суду не процесуальні рішення відповідно до закону, а прямі вказівки до правоохоронців застосувати силу. Чи заслуговує такий суд на довіру? Ми не можемо з цим погодитися.

Відео за участю судді, який погрожує потерпілому:

Справи у кабінетах

Загальноприйнятим для суддів став "кабінетний" розгляд справ. При цьому, ані голови відповідних судів, ані судді вже роками не обтяжують себе поясненнями в зв’язку з чим справа розглядається не у спеціально обладнаному для цього приміщенні суду, а у власних кабінетах суддів. З даного приводу не приймаються ухвали з мотивуванням завантаженості залів судових засідань (що, відповідно, можна було б перевірити), а сторонам просто не дають право вибору. Крім цього, під час розгляду справи в кабінеті, судді дозволяють собі без проведення звукозапису засідання надавати оціночні судження (і часто принизливі) особисто учасникам справи, підвищувати голос і таким чином, "підвищувати авторитет суду". Як правило, розгляд справи у кабінеті означає створення штучних перепон для відвідування суду громадськими активістами та вільними слухачами. Суддя не допустить даних осіб до себе в кабінет з мотивуванням того, що в кабінеті є тільки 2 місця для сидіння. Таким чином народжується корупція.

Нижче скандальне відео за участю судді, який погрожує потерпілому:

Матеріал підготували експерти проекту "Відкритий Суд" Станіслав Батрин та Андрій Швадчак